Tizennkét képpár a Manhattant átszelő sugárútak egyik legjelentősebbjéről, ahol kevés épület állta ki az elmúlt száz év óriási fejlődését.
A New York-i Közkönyvtár nemrég egy 180 ezer archív fotóból álló digitális gyűjteményt tett nyilvánossá. Sokan nekiestek érdekességeket keresve, köztük a The Atlantic szerzője, Alan Taylor, akinek egy 1911-es fotógyűjteményen akadt meg a figyelme: ez volt az Ötödik sugárút épületeit összegyűjtő Fifth Avenue, New York, From Start to Finish. Burton Welles munkája, amolyan korai Google Streetview úttestről fotózott, nagy látószögben lőtt képekkel. Ha már ennyire adta magát, Alan mellé tette a Google friss képeit. Az eredmény alább.
A képpáros válogatás délen kezdődik, a Washington Square parkhoz közel. A West 8. utca környéke ez; 1911-ben baloldalt lakások álltak, mint manapság, csak az épület volt más. A jobboldali tömb szinte érintetlen maradt, bő száz éve az Edison Company használta irodaként, ma az is lakóépület.
Kicsit feljebb, a West 20. utcánál sem látszik az idő múlása. A saroképület maradt, csak az üzletek mások. Amögött a nagy boltíves ajtó mögött 1911-ben még bőröndöt talált, aki betért, ma sportruhabolt.
A West 36. utca saroképületein már látszik az idő. Baloldalon például lelketlenül beépítették az alsó szint enyhén díszes boltíveit, jobboldalon viszont semmi nyoma annak a kis lakóépületnek, ami 100 éve ott állt.
A 38. és a 39. utca között már a huszadik század elején is vegyes volt a kínálat üzletekből. Akkoriban a zongorától a dohányon át a bútorokig sok mindent lehetett itt kapni; manapság leginkább ruháért és alvó matracért állnak itt meg a New York-iak.
Ez itt maga a New York-i Közkönyvtár a 40. utcánál. A környezet sokat változott, de a fák mögött az épület pont olyan, mint 1911-ben volt.
Ez itt már az East 51, és a Szent Patrik Katedrális.
A West 55 és 56 között nem sokat változott az utcakép. Egyedül a presbiteriánus templomnak kellett kicsit visszavennie a lépcsőjéből az egységes járdaszélesség miatt.
Az egykor nyugodt, lakóépületekkel teli East 57. ma Manhattan felkapott utcája irodákkal, üzletekkel tele.
Nehéz közös vonást találni négy utcával feljebb, az East 61. utcánál is, ahol a környék megmaradt ugyan lakónegyednek, de egész más mértékben.
Az ötödik sugárút egy másik népszerű intézménye, a Central Parkban található Metropolitan Múzeum. A fenti kép készítésének idején ugyan már közel harminc éve üzemelt, 1911 óta kapott még néhány szárnyat.
Az East 91-nél, Andrew Carnegie iparmágnás, a Carnegie Hall építője és névadója egykori villájánál.
Ma már semmi nyoma az Ötödik sugárút és az East 93. utca találkozásánál 1911-ben álló hirdetőtábláknak. A 104 évvel korábbi épületekből mára egy tégla sem maradt, a környék ma középdrága lakásokkal van tele.
Forrás: theatlantic.com