Harlem, Times Square, SoHo – nem kell különösebben ismerni New Yorkot ahhoz, hogy az embernek egy kevés fogalma legyen ezekről a helyekről. Filmekben, hírekben látjuk őket, hallunk róluk, de azt vajon hányan tudják, hogy honnan kapták ezek a nevüket?
Azt például tudod, hogy New York beceneve miért Nagy Alma? Jó, ezt mondjuk senki sem tudhatja biztosan, mivel a tucatnyi elfogadható magyarázat közül még egyikre sem sikerült rábizonyítani, hogy egymagában az volna a felelős érte. A legvalószínűbb, hogy az 1920-as évekből ered, a Morning Telegraph (egy mára megszűnt New York-i napilap) újságírójától, John J. Fitz Geraldtól. A sportriporter hallotta, hogy a New Orleans-i lovászok Nagy Almának nevezik a New York-i lovaspályákat, mert a formájuk hasonlít a gyümölcsére. Geraldnak megtetszett a név, ezért rovatának az Around Big Apple, vagyis A Nagy Alma körül címet adta.
Greenwich Village
New York bohém városnegyedének, Greenwich Village-nek a neve még a holland időkből ered. A területet egy holland telepes Groenwijcknek nevezte el egy Long Island-i település után, ahol korábban lakott. A név annyit tesz: fenyő negyed. Ebből lett később Greenwich, ami egy londoni kerület neve is.
Harlem
Harlem neve is a holland időkből maradt meg. A 17. században katonai előőrsként lakták be a területet, és az Amszterdamhoz közeli Haarlem után Nieuw Haarlemnek nevezték el. 1664-ben lett az angoloké, akik Harlemre keresztelték át. A Manhattan északi végén elterülő városnegyed hosszú idő után egybeépült a délről terjeszkedő várossal, de külvárosias hangulatát ma is őrzi. Jazzklubjai világhírűek.
Greenwich Village egy vidám kisutcája
Hell's Kitchen
Hell's Kitchen, azaz a Pokol Konyhája. A fordítás pontos, nem valami alig ismert, más jelentésű kifejezést takar ennek a közép-manhattani városnegyednek a neve. A negyed Manhattan egyik legjobb fekvésű területén fekszik, a Hudsontől a nyolcadik sugárútig, a 34. utcától az 57. utcáig terjed. Nevének eredetére több lehetséges magyarázat van, de könnyen lehet, hogy egyik sem igaz. Annyi biztos, hogy korábban az ír munkásosztály által lakott, rossz hírű környék volt.
Az egyik elképzelés szerint egy azonos nevű londoni nyomornegyed után nevezték el így a helyiek. Az sem kizárt, hogy a negyed alvilági múltjához köthető a név, mivel állítólag volt egy itteni banda, ami Hell's Kitchen Band néven futott. Aztán megint egy másik teória: a helyiek közt élt egy sztori két rendőrről, akik a környéket járták, mikor a kezdő rendőr így szólt a nála tapasztaltabbnak: ez maga a pokol. Erre a társa: nem, ez a pokol konyhája.
Hell's Kitchen-i utcakép az 1800-as évek végéről
Akárhogy is kapta, a név a negyeden maradt. Az utóbbi évtizedekben ellepték a tehetős lakók, közülük néhányan kellemetlen érzik, hogy ez a postacímük, és talán ezért voltak próbálkozások a névváltoztatásra. Leginkább Clintonra próbálták, de csak kevesek hívják így, a helyieknek Hell's Kitchen maradt.
New York
A második angol-holland háborút lezáró 1667-es bredai egyezménnyel a város az angoloké lett. Ekkor váltották le korábbi nevét, Új-Amszterdamot, és lett belőle New York. A név II. Károly király öccse, Jakab (James) után jött, aki York hercege volt. Később Jakab II. Jakab királyként trónra lépett, így uralkodása alatt New York királyi birtok lett.
Times Square
Amikor a New York Times szerkesztősége 1904-ben a Long Acre Square-re költözött, a lap tulajdonosa, Adolph Ochs noszogatta George B. McClellan polgármestert, hogy ugyan kereszteljék már át a teret. Így lett Times Square abból a térből, ahonnét az újság még 1913-ban elköltözött.
Washington Square Park
Nem nehéz kitalálni, hogy ez a méltán népszerű park Greenwich Village-ben ki után kapta a nevét. Az USA első elnökét, George Washingtont New Yorkban avatták be tisztségébe, a mai Federal Hall előtt. A városban ezért számtalan látnivaló őrzi a nevét.
Egyéb
Ott vannak aztán azok a városnegyedek, amik neve egyszerű, találó betűszó:
SoHo: SOuth of HOuston Street
NoHo: NOrth of HOuston
Tribeca: the TRIangle BElow CAnal Street
Nolita: NOrth of Little ITAly