John Lennon rajongásig szerette New Yorkot. Imádta a színes kulturális életet, a toleráns légkört, és élvezte, hogy hazájával ellentétben, itt nyugodtan sétálhatott az utcákon anélkül, hogy rajongók tömege vette volna körül.
1971-ben feleségével, Yoko Onóval a művésznegyedként is ismert Greenwich Village-be költöztek. A közismerten pacifista pár többször felemelte szavát a vietnami háború ellen, ezért az Egyesült Államok republikánus vezetése - a világhírnév ellenére - Lennont persona non grata megítélésben tartotta ekkoriban.
Négy évig küzdött azért, hogy végleg letelepedhessen, pedig nem Amerika kellett neki, ő csak New Yorkot akarta. Nixon bukása után, 1975-ben végre hivatalosan is otthonának nevezhette a várost, ahol aztán 1980-as halálig élt. Közel egy évtized kötötte ide és ezalatt neve összeforrt New Yorkkal csakúgy, mint a Beatlesé Liverpoollal.
Ez a kézírással kitöltött lista tömören tükrözi Lennon New York-szeretetét.
Érdekesek az asszosziációk, sokat elárulnak a művészzseniről. A kortársakhoz írt jelzők a legmókásabbak: Elvis a dagadt, David Bowie a vékony, George Harrison az elveszett és Elton John az aranyos. Ringo Star lett a barát, míg Yoko a szerelem, Pault pedig különlegesnek nevezte.
Lennon erős jellem volt, és mint pacifista, elítélte az erőszakot. Vegetáriánus volt, és minden szinten hangot adott a vietnami háborúval szembeni nemtetszésének. Ennek egy emlékezetes megnyilvánulása volt, amikor 1965 novemberében visszaküldte az angol királynőtől kapott MBE lovagi kitüntetést a Vietnamban való brit háborús részvétel miatt. Az 1976-os listán már ennél is hangsúlyosabb volt, és egyszerűen csak szarnak nevezte a Brit Birodalmi Rendet.
December 8-án volt 31 éve, hogy Mark David Chapman lelőtte őt a Dakota-ház előtt. Dalaival és tetteivel milliókhoz jut el világnézete a mai napig. Egy igazi világpolgár volt, egy békeharcos, mint Mahátma Gandhi vagy Martin Luther King.
Források: Heti Válasz – John Lennon New Yorkja; Gothamist