New York sem marad tüntetés nélkül április 14-én szombaton, egy csapat helyi magyar Jöjjünk össze a demokráciért! néven szervez megmozdulást a budapesti tüntetéssel egy időben. A szervezők a Washington Square Parkba várják az érdeklődőket szombat délre – őket kérdeztük az eseményről.
Washington Square Park
Hogy jött a tüntetés (ha nevezhetjük annak) ötlete, miért érzitek fontosnak, hogy a New York-i magyarság is megmutassa magát?
Már a szavazatszámlálás vége felé szóba jött, hogy össze kellene hozni egy találkozót a helyi magyarsággal, hogy beszélgethessünk a választás kimeneteléről, arról hogy a jövendő parlament összetétele merre fogja kormányozni az ország, a családaink, és a szabad demokrácia sorsát az elkövetkezendő években, akár évtizedekben. Az utóbbi nyolc év elég ijesztő példát állít, ha az ember megpróbálja megválaszolni ezeket a kérdéseket, és ez természetesen mindannyiunk életét befolyásolja akárhol is éljünk a világban, hiszen mind magyarok vagyunk. Mikor a diákok meghirdették a szombati budapesti tüntetést, adta magát a lehetőség, hogy mi is összejöjjünk, és támogassuk őket a távolból.
Könnyű megmozgatni a New York-i magyarságot, ha a magyar közéletről van szó? Mennyire téma ez ott?
Az utóbbi négy-öt évben több sikeres megmozdulás is volt New York-ban, egyre növekvő számú érdeklődővel és résztvevővel. Mindannyiunkat millió szál köt Magyarországhoz, így a legtöbb résztvevő naprakész információkkal érkezik a magyar közéletről, magyar politikáról. A célunk mindig is az volt, hogy egy olyan fórumot hozzunk létre, ami nem kirekesztő, ahol őszinte beszélgetés és vita folyhat Magyarországról, és azt hiszem ezt sikerült is elérni. Talán a legjobb bizonyítéka ennek, hogy a közösség soha nem találta fontosnak, hogy vezetőt, vagy irányító egyéniséget válasszon az élére, ehelyett évről évre organikusan alakítja magát és összetart, mindig változik hogy éppen melyikünk szervez valamilyen találkozót, közös programot.
Hogyan reagáltak az amerikai ismerőseitek a magyarországi választás eredményére, egyáltalán mennyire érdekel ez bárkit a környezetetekben a magyarokon kívül? Kérdezgetnek az amerikai ismerőseitek róla, értik, hogy miért háborodtak fel sokan országon belül és kívül a választás után?
Magyarország az utóbbi években rengeteg nemzetközi médiafigyelmet kapott, például az itteni vezető lap, a New York Times is rendszeresen foglalkozik a Mo-i eseményekkel, sajnos legtöbbször elszomorító, egy működő demokráciában élő embereknek ijesztő események miatt. A legtöbb helyinek van némi fogalma arról mi is folyik az országban, és gyakran érdeklődnek a legújabb hírekről. Sokan jártak Magyarországon és emlékeznek, hogy Magyarország a rendszerváltást követően sokáig a régió egyik éllovasa volt. Egyre többen vonnak bizonyos párhuzamokat a magyar vezetés, és a jelenlegi amerikai elnök között, ami természetesen jelentősen megnöveli a helyi érdeklődést a magyarországi események iránt.
Miért a Washington Square Park lett a helyszín? Négy éve is tüntettek magyarok a városban, akkor a Magyar Konzulátus előtt. Nem gondolkoztatok ti is azon a helyszínen?
Több összejövetelünk is volt már a Magyar Konzulátus előtt, ahol azon kívül hogy a párt képviselői kijönnek lefotózni, vagy ránk hívják a rendőrséget (akik felvilágosítják őket arról, hogy törvényes demonstráció zajlik épp), nem sok interakcióra van lehetőség, hiszen az épület egy csendes, nem túl frekventált utcában van. Olyan helyen szerettünk volna összejönni, ami jelképes (történelmileg is és mostanság is a WSP sok fontos tüntetés színhelye), központi elhelyezkedésű, és ahol lesz lehetőség beszélgetni akár a helyi érdeklődőkkel is.
A négy évvel korábbi tüntetés résztvevői
Mi lesz a menetrend? Lesznek beszédek, transzparensek?
Ahogy már említettem, a legtöbb összejövetelünk a párbeszédről szól. Tervezünk transzparenseket készíteni, és valamilyen jelképes gesztust is ki fogunk találni, amire már több példa volt a múltban, de formális beszédek nem lesznek ezen az összejövetelen.
A szervezők a tüntetés motivációjaként még hozzátették: itt is nagy volt a választási kedv, érezhetően többen szavaztunk mint 4 éve, minden ismerősünk szavazott és nagy érdeklődéssel várta az eredményeket. Meglep minket, hogy szombatig nem hirdetnek végleges eredményt, főleg a már eddig nyilvánosságra került rendellenességek és furcsaságok miatt. Ugyanis a választások tisztaságába vetett bizalom a demokrácia egyik alapja.
Ha New York-ban vagy és érdekel a megmozdulás, szombat délben irány a Washington Square Park. További infók az esemény Facebook-lapján.