New Yorktól majdnem 13 000 kilométerre járunk, a Marina-szigetcsoport egyik legnagyobb szigetén, az aprócska Tinianon. Mégis olyan helyszínekkel találkozhatunk itt, mint a 8. sugárút, a Broadway, a 86. utca, a Riverside Drive, a Lenox Avenue, a West End Avenue, a Central Park és Greenwich Village.
1945. augusztus 6-án nem messze a tiniani Broadway-től pakolták fel az Amerikai Egyesült Államok légierejének két B–29-es bombázójára – az Enola Gayre és Bockscarra – a Little Boy és Fat Man néven elhíresült atombombákat. A többi már történelem: a Hirosimára és Nagaszakira dobott bombák több százezer japán civil életét követelték.
Miért vált azonban ez a távoli aprócska sziget New York lenyomatává? Ehhez kicsit még korábbra kell visszatekintenünk. A szigeteket Magellan fedezte fel 1521-ben, majd 1565-ben a spanyolok vették birtokukba. A következő három évszázadban a számos spanyol gyarmat részeként nem is történt semmi érdekes a 100 négyzetkilométeres szigeten. Az 1898-as spanyol–amerikai háború után - bár az Egyesült Államok elfoglalta - a spanyolok 1899-ben eladták a Német Birodalomnak. Az első világháború 1914-es kitörésekor a japánok lerohanták és cukornád-termesztést folytattak rajta. Fejlesztették az infrastruktúrát, utakat és iskolákat építettek. Az 1940-es évekre a főleg japánokból és koreaikból álló lakosság már meghaladta a 15000 főt.
A japánok csak későn, 1944-ben ébredtek rá a sziget stratégia jelentőségére. A sziget túl közel, 2300 km-re fekszik az anyaországtól, az amerikai B–29-es bombázók ebből a távolságból pedig már el tudtak jutni a japán partokig. Az USA nem is várt sokat, 1944. július 24-én megtámadta a szigetet. A 8500 fős japán helyőrségből mindössze 313-an élték túl a támadást, és több ezer civil is áldozatul esett. A csata végeztével azonnal hozzáláttak az építkezésnek. A második világháború alatt épült egyik legnagyobb légitámaszpontját húzták fel itt, ami lényegében az egész szigetet átszőtte. Itt jött a képbe New York. Manhattan ugyanis egy nagyon tudatos tervezés eredménye, az egymásra merőleges utcák és sugárutak egyedülállóvá teszik a világon.
A támaszpont kusza úthálózatát pont úgy építették meg, hogy az Manhattan szigetének másolata legyen. Az utcák is ennek megfelelőlen kapták a nevüket. Az egyik korábbi japán települést, Sunharont is átnevezték "The Village-re", mert az pont ott helyezkedett el, ahol Manhattanben Greenwich Village. A sziget madártávlatból is hasonlít Manhattan szigetére, valószínűleg innen jöhetett az ötlet. Egy nagyobb terület West Field és Norh Field között adott helyet a kórháznak, de túlnyomó részt érintetlen maradt. Ez lett a sziget Central Parkja.
Itt tárolták a bombákat, mielőtt felrakták volna őket a B–29-esekre
Az Enola Gay legénysége a Tinianon 1945. augusztus elején
Mi értelme volt valójában a manhattani utcaneveknek az apró szigeten? Igazából semmi, de a jenkik valószínűleg jobban otthon érezték magukat ilyen távol az anyaországtól és érzik magukat a mai napig, ugyanis az utca nevek mit sem változtak az elmúlt 70 évben.
Az eredeti térkép
Napjainkban, nagyobb méretért kattints a képre!
A Tinian jelenleg egy az Egyesült Államok 13 külbirtoka közül. A függetlenség kérdése az 1970-es években merült fel. A teljes függetlenséget azonban egy népszavazás elutasította. Az ország 1978. január 1-jén az USA társult állama lett.
Távlati tervként az Északi-Mariana-szigeteken felmerült a társult állam alkotmányos státuszának megváltoztatása: a terület egyesüljön Guammal és váljon amerikai szövetségi állammá, azonban népszavazásig még nem jutott el a kérdés.
További képek a '40-es évek Tinianjáról itt.