548 óra New York

  • FŐOLDAL
  • UTAZÁS ELŐTT
    • ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
    • PAPÍROK A BELÉPÉSHEZ
    • ÍGY KERESS SZÁLLÁST
    • TANÁCSOK A REPÜLŐJEGYHEZ
    • AMERIKAI HATÁRÁTLÉPÉS
  • LÁTNIVALÓK
  • FEDEZD FEL
    • EGYÉL JÓKAT
  • TIPPEK
    • ÍGY TÖMEGKÖZLEKEDJ
    • VÁROSNÉZÉS
  • GYIK
Táborozzunk Amerikában!

Táborozzunk Amerikában!

Írta: alexa.denes

Legújabb vendégposztunkban az amerikai gyerektáboroztatást, a diákmunka egy izgalmas, élményekkel teli lehetőségét ismerhetitek meg. A dolgos mindennapokról, a kijutás hátteréről és útjairól Alexa mesél, aki két nyári táboron van túl. 

Egy álmod válna valóra, ha eljuthatnál az Ígéret Földjére, és nem riaszt vissza egy kis nyári munka sem? Akkor jó helyen jársz! Ebben a cikkben igyekszem minél több hasznos információt adni a kijutással és a kint tartózkodással kapcsolatban – csapjunk bele!

264188_1938022282774_5198809_n-2.jpg

Életem eddigi legnagyobb kalandja egy ismerősöm néhány fotójával kezdődött, amiken többek között a Fehér Ház előtt, a Times Square-en, és a Szabadság-szobor mellett vigyorgott. Az irigységtől sárgulva kérdeztem meg: Hát te hogy kerültél oda? A beszámolója után rögtön tudtam, hogy eldőlt a sorsom: ha törik, ha szakad, a következő nyarat Amerikában töltöm. Több szervezet is foglalkozik az amerikai táboroztatással, én a Camp Leaders-t választottam és nem bántam meg: mind az ügyintézés, mind a szervezés terén profik.

cl.jpg

A jelentkezést célszerű minél korábban, szeptember-október környékén megejteni. FONTOS jelentkezési feltételek: aktív nappali tagozatos felsőoktatási jogviszony, legalább 2-es tanulmányi átlag és társalgási szintű angol nyelvtudás. A CL munkatársai néhány napon belül felveszik veled a kapcsolatot, és időpontot egyeztetnek egy tájékoztatóra, ahol elmondanak minden lényeges információt a nyárral kapcsolatban, hogy milyenek a táborok, mik a munkalehetőségek, hogyan zajlik és mennyibe kerül a kijutás. Alapvetően két pozíció közül lehet választani: counselor, vagyis gyerekfelügyelő, illetve support staff, azaz kisegítő személyzet. Utóbbin belül további lehetőségek vannak: konyhás, karbantartó, mosodás, kertész, irodai asszisztens, sofőr, stb. A fizetés 1150 USD/63 munkanap a support staffnak, 800-900 USD/63 munkanap a gyerekfelügyelőknek. Én konyhai kisegítő voltam, egyrészt a nagyobb fizetés, másrészt a kisebb felelősség miatt, a gyerekfelügyelőknek ugyanis 24 órában a kis lurkókkal kell lenni (értelemszerűen ebben a pozícióban folyékony nyelvtudást várnak el a jelentkezőktől).

SAM_0203.JPG

A tájékoztatón nem árulnak zsákbamacskát, jót és rosszat egyaránt elmondanak, így kizárt, hogy kiérkezve az a „kellemes” meglepetés érjen, hogy az állítólag hiperszuper tábor egy kőkorszaki falu szintjén mozog, a „jófej” főnök rosszabb, mint egy rabszolgahajcsár, és nyolc óra helyett tizenkettőt kell gályázni a mosogató mellett. Ha már itt tartunk, leszögezném, hogy ez a program nem arról szól, hogy kimegyünk és végigbulizzuk a nyarat. Igen, a táborban valóban dolgozni kell, igen, a munka tényleg kemény, igen, sokszor napi 10-12 óra is, és igen, baromi fáradt leszel, sőt mi több, kb. félidőnél a pokolba fogod kívánni az egészet (tapasztalat). DE! A rengeteg új barát a világ minden tájáról, a sok közös játék és hülyéskedés, a tipikus amerikai atmoszféra, no és persze a tábor utáni utazgatás mindenért kárpótolni fog, egyszóval tessék megfogadni az Unicum tanácsát: csak pozitívan! A tájékoztató végén még egy kedvcsináló kis filmet is levetítenek az elmúlt nyár fotóiból/videóiból. Emlékszem, ez volt az a pont, amikor szó szerint úgy éreztem, hogy kiugrok a bőrömből az izgalomtól.

 

Amennyiben komolyan kedvet kaptál, rögtön jelentkezhetsz is egy interjúidőpontra. Meglepő módon angol nyelven zajlik, és nem árt ha komolyan rákészülsz, gyakori téma az USA történelme, gazdasági fejlődése, a fontosabb elnökök életrajza… Na jó, nem, csak viccelek. Körülbelül 5-10 perces az egész, mi a neved, hol tanulsz, milyen munkát szeretnél vállalni típusú kérdésekre lehet számítani, szóval semmi eget rengető, persze ezzel nem azt mondom, hogy vedd félvállról. Annál is inkább, mert videóra veszik, és az önéletrajzi profilod mellett ez is fontos szerepet fog játszani a kiválasztásod során. A sikeres interjút a szerződés aláírása követi, aztán indulhat is a hajsza a beszerzendő dokumentumok után, de mindenekelőtt néhány szó a piszkos anyagiakról. A program részvételi díja adminisztrációs díjból (5-10.000 Ft) és repülőjegy hozzájárulásból (400-450 €) áll. Ez tartalmazza a repjegyet oda-vissza, a teljes vízumügyintézést, biztosítást 90 napra, a táborba jutás költségét, kiutazás előtti felkészítő napot, valamint a szerződés lejárta utáni 30 napos utazási lehetőséget. Azért nem írtam pontos összegeket, mert nagyban függenek attól, hogy mikor jelentkezel, minél korábban, annál olcsóbb. A díjakat természetesen csak a szerződés aláírása után kell befizetni.

A beszerzendő dokumentumok dióhéjban: erkölcsi bizonyítvány, iskolalátogatási igazolás, egészségügyi papírok, útlevél, nyelvvizsga bizonyítvány, referencia. A papírok beszerzésével egyidejűleg a CL honlapján el kell készítened a profilodat, személyes adatok, tanulmányok, munkatapasztalat részletezése. Lehetőséged van megjelölni a kívánt pozíció(ka)t, illetve tábortípusokat (pl. vallási, alapítványi, családi, hátrányos helyzetű, fogyatékos, magán stb.). Nem egyszerű a kitöltés, többször is át kell dolgozni, de mint mindenhez, a CL ehhez is sok segítséget nyújt. Amikor kész a profil, a státuszod ’placeable’, vagyis elérhető lesz, és a jelöltekre árgus szemekkel vadászó táborigazgatók prédájává válsz, jó esetben pár héten belül le is csap rád valamelyikük. Ha szimpatikusnak talál, emailben vagy telefonon felveszi veled a kapcsolatot, kicsit elbeszélgettek és hopp, már fel is vagy véve! A következő lépés a vízum megszerzése, valamikor kora tavasszal. Ehhez újfent szükség lesz néhány dokumentumra, majd egy rövid látogatásra az Amerikai Nagykövetségen. Miután engedélyt kaptál az USA területére lépni, a CL a táboroddal egyeztetve lefoglalja a repülőjegyedet, és egy orientációs napon hasznos tippekkel látnak el a nyárral kapcsolatban. Már csak egy irgalmatlanul hosszú(nak tűnő) vizsgaidősuck van hátra, és mire észbe kapsz, a földön ülsz egy óriási nyitott bőrönd mellett, és nyomdafestéket nem tűrő szitkok közepette, ’sose lehet tudni’ alapon próbálsz belegyömöszölni még egy pár cipőt meg az ötödik farmert.

560726_3596534864552_131715213_n.jpg

A nagy napon igencsak korán kell kelni, a járatok zöme hajnalban indul, hogy délutánra mindenki megérkezzen a célállomásra (persze időeltolódással, keleti part mínusz 6 óra, nyugati part mínusz 9). A táborba jutás már jóval az utazás előtt le van egyeztetve, tőlünk például kisbuszokkal és autókkal jönnek, szép kis konvojban kocsikázunk vissza, de van olyan tábor is, ahová egy útiterv alapján magadnak kell eljutnod. És akkor jöhet a fergeteges nyár, szigorúan saját tapasztalatok alapján. Én Bostontól egy órára, egy Sandwich nevű városkában dolgoztam. Az első pár nap nagyon furcsa, az ember csak néz mindenfelé, hogy ’jééé fánkbolt minden sarkon’ és társai, mintha belecsöppentél volna egy amerikai filmbe, én például minden évben rácsodálkozok a dolgokra, valahogy nem tudom megszokni.

100_1691.JPG

IMG20110709_004.jpg

Ha nyitott és barátságos vagy, szemvillanás alatt országos cimborákra tehetsz szert a munkatársak közül. Én is így voltam ezzel, 2 nap se telt el, és úgy éreztem, mintha évek óta ismernénk egymást. Ellenpélda is előfordult, ez természetes, nyilván nem lehet mindenki mindenkinek szimpatikus, de attól még együtt kell élni és dolgozni 8-10 hétig, így jobb a békesség én azt mondom. Ha találkoztok köszöntök, aztán te jobbra, ő balra megy, és kész, nem úgy mint két kedves kollégám, akik rendszeresen ordítoztak egymásra a konyha két végéből, ami jól megalapozta mindenki hangulatát a nap további részére. Maga a munka betanulással kezdődik, minden pozícióban, ha van tapasztalat, ha nincs. A főnökök megmutatják mi, hol, merre, hány méter, te meg csak fogod a fejed, hogy mennyi mindent kell csinálni, de no para, egy hét múlva csukott szemmel is menni fog. Kérdezni nem szégyen, nincsenek hülye kérdések, csak hülye emberek, ahogy Mr. Garrison mondaná. Ha elrontasz valamit az se gáz, a legjobbak is hibáznak, példának okáért az egyik séf végzettségű angol kolleginám, aki vacsora előtt 10 perccel elejtett egy hatalmas tepsi sült csirkét… Ennek következtében propeller gyorsasággal kellett a fagyasztó mélyéről előkotort rántott húst kisütni, zenei aláfestésként 300 éhező gyerek verte ütemesen az asztalokat. (A főnök szerencsére szabadnapos volt…)

IMG20110702_001.jpg

IMG20110809_005.jpg

Egy átlag munkanap a konyhán a következőképp zajlik. 7 órakor kezdünk a reggeli elkészítésével, 8-ra jönnek a gyerekek. Reggeli után mosogatás, takarítás, ebéd előkészítése, 15-20 perc szünet. Ebéd délben, utána mosogatás, takarítás, vacsora előkészítése. Délután van 2-3 óra szünet, minél jobban összeszokik a csapat, és megtanultok egymás keze alá dolgozni, annál hamarabb csobbanhattok egyet a tóban, vagy dőlhettek be az ágyba szundítani. 5 órakor vissza a konyhába, 6-kor vacsora, mosogatás, takarítás, reggeli előkészítése (így másnap 10 szemhunyással tovább lehet aludni), és fél 8-8 körül zárul Miki mókatára.

100_1430.JPG

Hetente van egy szabadnap, a tábor fekvése határozza meg, hogy hol és miként lehet eltölteni. Én ebből a szempontból is szerencsésnek mondhatom magam, a táborom alig fél órára van az Atlanti-óceántól, de ha épp nincs kedvem süttetni a hasam, vagy rajzanak a fehér cápák, akkor kirándulok valamerre a környéken, esetleg beülök egy filmre a moziba. Nem kötelező azonban elhagyni a tábor területét, hiszen ott is rengeteg móka akad. Bátran becsatlakozhatsz a gyerekek programjaiba, kipróbálhatod a szabadtéri játékokat és sportokat, nálunk van többek között kosárpálya, teniszpálya, focipálya, kenu, kajak, szörf, windsurfing, vitorlás csónak, sőt akár lovagolni, íjászkodni és falat mászni is lehet. Sőőőt, tavaly nyáron még egy óriási trambulint is kaptunk a tó közepére, be is támadtuk, aminek sok kék-zöld folt, és idiótábbnál idiótább fotó lett az eredménye.

100_2002.JPG

100_1860.JPG

100_1228.JPG

481042_3753673392917_82991614_n.jpg

313958_3753676552996_1905846086_n.jpg

A fizetést készpénzben vagy bankkártyára kapod, hogy mikor, az táborfüggő, nálunk például kéthetente, de van ahol hetente, vagy egy összegben a nyár végén. Amiről még nem tettem említést, és fontos lehet, az a lakhatás körülményei. Megint csak azt kell mondanom, hogy táborfüggő, vannak ultramodern, csilivili táborok, és vannak, hogy is mondjam, kevésbé modernek. Az enyém valahol a kettő között mozog, alapvetően jól felszerelt, de például a személyzeti faházak az utóbbi kategóriát közelítik meg, ahogy a mellékelt ábra is mutatja. A neve Animal House, nomen est omen, találtunk már odabent hangyát, pókot, egeret, mókust, kismadarat, sőt tavaly nyáron beköltözött egy denevér is. Két éjszakán át seprűvel és lapáttal próbáltuk rábírni a távozásra, sikertelenül. Batman vs. Kitchen Staff 2-0, szerintem azóta is ott fészkel. Egy szó, mint száz, nem a Waldorf-Astoria, de nem is ez a lényeg, van ágyunk meg tető a fejünk fölött, több nem is kell.

100_1565.JPG

100_1837.JPG

Nagy vonalakban ennyit a dolgos hétköznapokról, de mielőtt rátérnék a lényegre, úgy érzem muszáj ejtenem pár szót egy igencsak kényes témáról. Ez pedig nem más, mint a bulizás a tábor ideje alatt. Az első és legfontosabb szabály: a tábor területe a munkahelyed, ahol semmiféle kilengést (értsd: füvezés, ivászat, szexuális jellegű tevékenység) nem tűrnek, zéró tolerancia van. Ha rajtakapnak, páros lábbal segítik elő a távozásodat, és az hagyján, hogy a tábort, de az USA területét is el kell hagynod néhány napon belül. Szabadnapon, amikor nem vagy a táborban, persze lehet bulizni, bár 21 év alatt korlátozottak a lehetőségek. DE! A szabadnapról sem mehetsz vissza úgy, hogy öten támogatnak, te meg közben az ebéddel/vacsorával jelölöd az utat, hogy legközelebb is hazatalálj. Sok embertől hallottam, hogy az ő táborukban mekkora királyság van, mert senki nem szól semmiért, a főnök együtt iszik velük, blablabla. Biztosan vannak kevésbé szigorú helyek, ahány tábor, annyi szokás, a tiédre vonatkozó szabályokat tartsd be, akkor nem lehet baj. Félreértés ne essék, nem aszkéta életmódra akarom ösztönözni a jónépet, én se vagyok absztinens, csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy mindent a maga helyén és idejében, legfőképp pedig mértékkel. Partiállatkodni itthon is lehet, de Grand Canyon csak Amerikában van, ne tedd kockára a nyaralást, amiért olyan keményen dolgoztál! Most, hogy mindenki elkönyvelt buligyilkosnak, íme néhány kép, hogy igenis szórakoztunk mi a nyáron, nem is keveset.

IMG_2344.JPG

100_1387.JPG

Ki emlékszik arra a pillanatra, amikor a régi Disney kazikon a rahedli előzetes után végre kiírták, hogy kezdődjék a várva várt film? Na, ez most egy nagyon hasonló pillanat, következzék a várva várt utazgatás (újfent személyes tapasztalatokra támaszkodva). Kénytelen vagyok megint a piszkos anyagiakkal előhozakodni, ugyanis ez az, ami meghatározza az utazás hosszát és minőségét. A jó hír, hogy a vízum a tábor befejezése után még 30 napig érvényes, a rossz hír meg az, hogy ennyi idő nem jön ki a fizuból. Alapjáraton ugye ott lapul a zsebedben a megkeresett kb. 1000 dollár – hacsak a tábor ideje alatt nem fújt be a sale az Apple/Hollister/Abercrombie stb. üzletek valamelyikébe – tehát ennyiből kell okosan gazdálkodni, társasjátéki tapasztalat előny, de nem feltétel. Ha nagyvilági stílusban akarsz utazni, végre szállodában aludni, jókat enni, akkor azt mondom egy hét, ha hajlandó vagy még egy kicsit várni a puha ágyikóra, és ráéhezni anya pörköltjére, akkor két hét. Hogy hová visz az utad az rajtad áll, de ha elfogadsz egy tanácsot, ne akard az egész országot bejárni. Mindenkinek vannak dédelgetett álmai, de sajnos minden pénzbe kerül, ezért amint felvettek a táborodba, először azt nézd meg, hogy hol fekszik, van-e abban az országrészben olyan hely, ami érdekel. Ha a táborod a keleti parton van, de minden vágyad California, az is megoldható, csak jól kell zsonglőrködni a pénzzel. Ízelítőnek néhány frekventált útvonal ára, repülővel (egyirányú utak!): New York–San Francisco ~$180, Boston–Las Vegas ~$160, New York–Miami ~$100-120 (retúr jegyeknél kb. a duplája az összeg). Országon belüli járatokon fizetni kell a feladott poggyászért (nincs benne a jegyárban, külön fizeted a check-in pultban), egy csomag 25 dollár, ezt mindig add hozzá a jegyhez. A foglalást bőven elég július közepe-vége felé megejteni, olyankor egész jók az árak, orbitz és expedia oldalakat tudom ajánlani. Nem kötelező persze röpködni, pár száz dollárért részt vehetsz egy több napos buszos túrán is, ha érdekel, a következő oldalakon nézz szét a tors4fun-on, vagy a gotobus-on. A buszozás egyébként a legolcsóbb utazási alternatíva, ezzel együtt a legkényelmetlenebb is, de hát valamit valamiért. A Megabus a keleti parton, a Greyhound az egész országban üzemeltet járatokat. Előbbinél, ha ördögi szerencse folytán sikerül kifognod a megfelelő időpontot, akár 1 dollárért is utazhatsz, de a Greyhound jegyek sem vészesek, Las Vegas–Los Angeles például ~$30, New York–Washington ~$20-30. Ha inkább a vonatot próbálnád ki, keresgélj az Amtrak (amerikai MÁV) honlapján, én két éve 80 dollárért utaztam Los Angelesből San Franciscóba, kicsit borsosabb mint a busz, de nagyon kényelmes.

102_0477.JPG

IMG20110902_007.jpg

Miután eldőlt, hogy hová és mivel, a következő lépés a szállás. Erre igazából nem tudok mit mondani, a választék bőséges, az árak széles skálán mozognak. Személy szerint a hosteleket preferálom, és nem csak az alacsony árak, hanem az új ismeretségek miatt is. Szállodában valahogy nem ismerkednek egymással a vendégek, de egy hostelben általában fiatalos csapat gyűlik össze a világ minden sarkából, szervezett kirándulásokon, bulikon vehetsz részt megfizethető áron. Egy pár hely és ár, ahol megfordultam: Los Angeles ~$30/éj, Las Vegas ~$40/éj (ez kivételesen szálloda volt, Vegasban muszáj, hozzátartozik a Másnaposok feelinghez), San Diego ~$35/éj, Hawaii ~$25/éj.

A beszámoló végéhez közeledve rátérnék New Yorkra, hiszen a blog végső soron ezzel foglalkozik. Kétszer 5 napot volt szerencsém eltölteni a metropoliszban, mondanom se kell, hogy édeskevés. Mivel a két látogatásom merőben eltért egymástól, ezért külön-külön mutatom be. 2011-ben elsőéves CL-esként még nem sok tapasztalattal bírtam, ezért csak a saját fejem után mentem, de egész jól alakult a dolog. A szállásom a HI New York nevezetű hostelben volt az Upper West Side-on, Manhattanben, $40/éj áron. 

HI new york.jpg

Egy szavam se lehet, tiszta szobák, kulturált fürdőszobák, segítőkész személyzet, olcsó büfé. A fekete pont azért jár, mert a hazautazásom napján elromlott a lift, és a kétajtós szekrény nagyságú, 30 kilós bőröndömet, plusz a 10-10 kilós hátizsákot és kézitáskát vért izzadva kellett lecipelnem a negyedik emeletről. A városon belüli utazást egy heti metróbérlettel oldottam meg, ez akkoriban 25 dollárba került, ha jól emlékszem. Mindenképpen megéri beruházni, gyalogosan csak a legelvetemültebbek vágjanak neki a városnak. Öt nap alatt nehezen lehet minden nevezetességet bejárni, így csak a fontosabbakhoz zarándokoltam el: Szabadság-szobor (ingyenesen megtekinthető a Staten Island Ferry-ről), Wall Street, Brooklyn Bridge, Flatiron Buliding, Grand Central Station, Chrysler Buliding, Empire State Building, Fifth Avenue, Central Park és persze Times Square, tulajdonképpen ki se mozdultam Manhattanből. Az idő sajnos nem nagyon kedvezett, az első 2 napban köd és eső volt, de utána szépen kivirult. 2012-ben két és félheti utazgatás után érkeztem New Yorkba egy barátnőmmel, a szállások közül ezúttal az Empire State Building közelében lévő New York Budget Inn-re esett a választásunk ($50/éj). Sajnálatos módon a gépünk kora reggel landolt, minek következtében 9 óra körül már a hostel recepcióján toporogtunk, de hiába. Közölték, hogy a szobákat csak délután háromkor lehet elfoglalni, addig nagyon szívesen vigyáznak a csomagjainkra, mi meg mehetünk, amerre látunk. Tíz órás repülőúttal a hátunk mögött nem igazán volt őszinte a mosolyunk, de azért leadtuk a cuccot, és elmentünk reggelizni. Kóvályogtunk egy órát, aztán visszatértünk a hostelbe, és délután 3-ig húztuk a lóbőrt az előtérben elhelyezett fotelekben. A többi napon csak sétálgattunk a városban, mivel a szállás központi helyen volt (5 perc az Empire State, 10 a Times Square, 15-20 a Central Park), nem költöttünk metróbérletre. A kajálást a Times Square mellett található 2bros pizzériában oldottuk meg, 1 dollár egy óriási szelet sajtos pizza, egyéb feltétek 2 dollár körül mozognak. Ugyanitt be lehet szerezni a reggelit is, 50 cent egy akkora csokis fánk, mint a fejem, abból kettőt benyomtunk, aztán jóság volt délutánig.

DSC04831.JPG

DSC04836.JPG

 

Végezetül még egy dolgot szeretnék megemlíteni New Yorkkal kapcsolatban, ez pedig a reptérre jutás, illetve onnan a városba). Szégyenszemre egy fia mozgólépcső sincs a többszintes New York-i metróban, így 2011-ben a John F. Kennedy reptérre való kijutásom – a fentebb említett súlyokkal mozogva – felért egy jó kis kondizással. Csak a teljesség kedvéért: a hostelből elmetróztam a Times Square-re, ott átszálltam egy másik metróra, majd még egyre, és végül az E-vel a Jamaica Station-ig, ott átszálltam az Airtrainre és elvonatoztam a terminálig. Éppen ezért tavaly úgy döntöttem beruházok a shuttle-re. A reptéri buszok a Times Square mellől, Port Authority-ből indulnak kb. 20-30 percenként, és egészen addig a terminálig visz, ahonnan a gép indul, a JFK-re kb. 15 dollár, a Newark-ra azt hiszem 17 dollár a jegy, de minden cent megéri.

Méretes kis bejegyzést kanyarítottam nem mondom, aki hajlandó volt végigolvasni remélem talált benne néhány hasznos információt, és kedvet kapott az utazáshoz. Ha van rá lehetőség, ne habozzatok belevágni, életetek legjobb döntése lesz, ezt garantálom. YOLO!

Még több élményért kattints a blogomra. 

15 komment beszámoló tábor hostel Camp Leaders táboroztatás Tovább
Táborozzunk Amerikában! Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
15 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Tennél egy kis New Yorkot a karácsonyfádra? Tennél egy kis New Yorkot a karácsonyfádra?
  • A manhattani magyar bártól a szétázott Times Square-ig – 4-5. nap A manhattani magyar bártól a szétázott Times Square-ig – 4-5. nap
  • Így állunk a közösségi médiában az út előtt Így állunk a közösségi médiában az út előtt
  • New York-i magyarok, jövünk! New York-i magyarok, jövünk!
  • 5 kulturális program, amit ne hagyj ki, ha New York-ban jársz 5 kulturális program, amit ne hagyj ki, ha New York-ban jársz

A bejegyzés trackback címe:

https://548oranewyorkban.blog.hu/api/trackback/id/tr115148901

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

David Mate 2013.03.22. 12:40:07

Nagyon szuper kis iras, az utolso szoig magamra ismertem benne :) es raadasul 0:26-nal meg a kis videoban is felbukkanok :D
SZUPER, Gratula hozza :)
Válasz erre 

alexa.denes 2013.03.22. 15:53:16

Köszönöm, örülök, hogy tetszett! :)
Válasz erre 

Orsikag 2013.03.23. 00:29:20

Az en taboromban sator volt ahhoz kepest a tied szerintem Waldorf Astoria frankon :) mondjuk egerek deneverek es tarsai nem volt, viszont egyszer egy mokus megette a reseesemet, amit nagy nehezen szereztem be, ugyan is en a semmi kozepen voltam a legkozelebbi kis varos 40perc kocsival!!!

Egy elmeny orokre, kar, hogy mar 'kinottem' ugyan vissza mehetnek ugyan oda de 28evesen mar nem biztos, hogy be mernem vallalni :D

De barki aki olvassa ezt a bejegyzest vagjon bele, szerintem meg hatareset de elkaphat egy idei tabort is!
CCUSA-nel kicsit maskent megy az ugyintezes!
Válasz erre 

Con Storm · http://pszichohistoria.uw.hu/ 2013.03.23. 07:17:29

Örülök a cikknek, ugyanis jó kis USA ellenességet szít az irigységgel!

A legtöbb gyermeknek, a Balatonig nincs lehetősége eljutni...
Válasz erre 

Rémbódess 2013.03.23. 08:41:51

@Con Storm: Dehogy nincs. Beáll gályázni egy hekkbüfébe és megvan a zsebpénz...
Válasz erre 

Leporello (törölt) 2013.03.23. 08:57:12

Élmény volt olvasni, főként a pozitív életszemlélet és néhány aktuális info miatt.. sok emlék jött elő nekem is... én szintén kétszer voltam ott gyerekfelügyelősködni az ICCP-vel, 1993-ban Illinois-ban és 1994-ben Connecticut-ban, aztán persze keresztül-kasul az országon... néhány családdal a mai napig megvan a kapcsolat, persze a facebook korában ez könnyebb már... Visszagondolva, a kapcsolattartás iszonyú nehézkes volt az otthoniakkal annak idején, még egy telefont is nehéz volt összehozni, mobil nem volt még, nem is beszélve a netről... De tényleg, a legnagyobb hozadék az egy lifelong életszemléletet.
Válasz erre 

sparklie (törölt) 2013.03.23. 09:30:20

Jo kis beszamolo volt. En mondjuk az utolso hely, ahova ilyen work and travel program keretében jonnek itt, az a summer camp.

1200 dollar egy ket honapos meloert rabszolgaber. Ennel sokkal jobban fizetett allasokat is meg lehet csipni ilyen programokban, ahol havonta kereshet 1500-1800 dollart, ami meg mindig csak minimalbernel kicsit tobb. Tapasztalat. Ami persze a vegen tobb utazast es tobb vasarlast tesz lehetove. Persze tudom, hogy a magyarok ehhez nem eleg vallalkozo szellemuek, a camper vagy lifeguard job a biztos megoldas, elore leszervezett dolog. Csak szerintem nagyon unalmas es alulfizetett.

Masreszt pedig minden tilos az ilyen camp programokban, gyakorlatilag meg a szex is. Mas munkahelyeken ilyen szigor nincs, jobb az esely helyiekkel ismerkedni, meglatni a valodi Amerikat. Nem csak utana utazgatni, hanem valoban benne elni. Masreszt szerintem sokkal szebb helyek is vannak, ahol lehet dolgozni, eleve a munkahelyed egy excusive helyen lehet. A gyerektaborok nem ilyen gyonyoru helyeken vannak :(

@Con Storm: irigyseg? Mire? A munkara lesznek irigyek? Barki elott nyitva all a lehetoseg.
Egyreszt dolgozni jon a student, masreszt hidd el, hogy egy jobb balatoni szallas dragabb tud lenni, mint egy olcso amerikai egy gyonyoru helyen. Innentol kezdve pedig el lehet donteni, hogy mi a preferenciad. Balaton, szunyogok, primitiv bulizas, vagy munka, uzatas, vilaglatas mas kontinensen.

Mondjuk az is csak pozitivum, hogy a student latja, hogy itt legalabb van munka (meg a diakoknak is), latja, hogy a fiatalok is dolgoznak, ha akarnak valamit, nem ingyen tandij, ingyen utazas, hanem beallnak kemeny 10 orakat lehuzni egy munkahelyen a nyari szunetukben. Felelosseget vallalnak magukert, munkajukert.
Ja, es ehhez magasabb berszinvonal, megbecsules, lehetosegek is tarsulnak.
Innentol kezdve pedig egyenes az ut a kulfoldi munkavallalashoz, mert belekostolt a lehetosegeibe, a vilagba.
Igy legalabb mar nem lehet neki bemagyarazni Magyarorszagon, hogy az a leheto legjobb hely es le kell nyelni a bekat, mert "itt elned, halnod kell". Nem kell, nyitottak a hatarok, ha utana nem is jon ide vissza dolgozni, de Nyugat-Europaba mindenkeppen elkoltozik.
Válasz erre 

hagyma · http://hagyma.blog.hu/ 2013.03.23. 10:03:36

"Partiállatkodni itthon is lehet"
azt leginkabb "CSAK" otthon lehet
mindenkinek ajanlom, de mindenkinek kell tudnia egy konyhan melozni igen kemeny
es jelzem rengeteg amerikai eletvitelszeruen dolgozik ott
a meglhetesert, nem a nyaralasert
2 honapot meg a penyebbek is kihuznak
korrekt iras amugy

sparklie
azert azt a netto 1800 dollart kulfoldi diakmunkaskent megneznem
Válasz erre 

Démonmac1 2013.03.23. 10:08:19

Jó leírás, bár az ilyen jellegű melót nem nekem találták ki :)
Válasz erre 

hagyma · http://hagyma.blog.hu/ 2013.03.23. 10:23:37

@Démonmac1: aa magyar fiataloknak semmilyen melot nem talaltak ki, csak a bolcsesz-IT-konyvtar vonalon
Válasz erre 

Apophis 2013.03.23. 10:56:03

Nagyon jó írás. Kar, hogy én annak idején nem voltam olyan anyagi helyzetben, hogy el tudtam volna menni egy ilyen túrára. Most mar el tudnék menni, de mar 40 éven túl nem biztos, hogy szívesen fogadnak egy öreget a sok fiatal között. Az élmény biztosan örökre megmarad. Várom a következő beszámolót.
Válasz erre 

alexa.denes 2013.03.23. 13:57:42

Köszönöm mindenkinek a visszajelzéseket! :) A cikk teljes mértékben személyes tapasztalatokra épült, ahogyan én láttam és megéltem a dolgot. Aki kedvet kap, bátran érdeklődjön, tudakozódjon a többi szervezet felől is, én azért hegyeztem ki a CL-re, mert őket ismerem, másokról nem tudok nyilatkozni. Nem állt szándékomban irigységet kelteni, vagy "menőzni", tisztában vagyok vele, hogy sajnos sokaknak nem adatik meg, írtam is, hogy 'ha van rá lehetőség'. Meggazdagodni nem lehet a fizetésből, de nekem személy szerint nem is ez volt a célom. Régóta szerettem volna eljutni Amerikába, az utazás vonzott, nem a pénzszerzés. Az én szüleim sem milliomosok, hogy csak úgy kicsengessék a programdíjat, nem is éreztem fair-nek, hogy odaálljak a eléjük, és tartsam a markom. Amint eldöntöttem, hogy megyek, diákmunkát vállaltam, és a tanév alatt szépen megkerestem a pénzt. Spórolnom kellett, ez tény, de számomra megérte. Így gyakorlatilag egy repjegy áráért eljutottam egy másik kontinensre, megtapasztaltam az amerikai életstílust, barátokat szereztem, majd a fizetésből fantasztikus helyeket jártam be. Azt még hozzáteszem, hogy ha valaki a következő nyáron is szeretne visszatérni a táborába, már több lesz a fizetése, a duplája vagy akár több is. Ezt nem írtam bele a cikkbe, mert elsősorban az 'újoncoknak' készült kedvcsinálás céljából, rájuk pedig a fent említettek összegek vonatkoznak.
Remélem azért túlnyomórészt pozitív nyomott hagyott bennetek a beszámolóm. :)
Válasz erre 

sparklie (törölt) 2013.03.23. 17:44:14

@hagyma: ezt a bulizas, allatodas nincs dolgot mondjuk a sajat tapasztalataimbol tudom cafolni, szemelyesen voltam ilyen helyen, ahol kulfoldi diakmunkasok es amerikai fiatalok is meloztak, volt ott futol az alkoholig kezdve minden

Es nem a k-europai diakok vittek a primet a bulizasban, hiszen ok penzt jottek keresni, hanem a kis szoszi amerikai college csajok, meg meglepo modon a muszlim orszagokbol erkezo diakok is nagyon elengedtek magukat
volt underage drinking is az amerikaiaknal, meg emiatt balhe, kirugas

az amerikai fiatalok kozt is van partiallat, sot, eleg sok
bufeszakok itt is vannak mint Magyarorszagon (drama, szineszet, angol szak, mindenfele toltelekszakok stb.)
de teny, hogy itt van munka meg egy diaknak is, Magyarorszagon meg meg a McDonald's-ba is nehez bejutni, mert nincs hely
megeri es lehet is dolgozni, de a fiatalok semmivel nem jobbak sehol a vilagon
gondolok itt a sok dropoutra, ami europai ember szamara elkepzelhetetlen mereteket olt mar USA szerte (nem csak college-bol hanem mar altalanos iskolabol rengetegen kihullanak)

1800 dollaros paycheck realis lehet, (inkabb ugy mondom, hogy 2 hetente 850-900 dollaros paycheck), de persze nem heti ket szabadnappal es eleg hajtos konyhai meloval, sot meg tax refund-ot is igenybe vehet, amikor hazamegy a gyerek :)
Masoknak meg kevesebb volt az oraberuk, de nekik meg bejott a borravalo... eleg komoly penzek johetnek ossze magyar mercevel

Minden fiatalnak tudom javasolni az ilyen programot, foleg a termeszeti szepsegek erik meg az utazast, en a tengerparton vagy egy taborban halalra untam volna magam.
Válasz erre 

sparklie (törölt) 2013.03.23. 17:47:07

Meg annyit, hogy az ilyen student worker gyerekek sokszor olyan helyekre jutnak el, ahova meg amerikaiak sem jutnak el eletuk folyaman. Mar ezert megeri. Talalkoztam olyan amerikaiakkal, akik el voltak ajulva, hogy mennyi egzotikus helyen jartunk az orszagukban, ok meg meg nem es kb eselyuk sincs eljutni :)
Válasz erre 

Cinkapanka 2013.03.26. 02:44:39

Sajnos elég későn hallottam erről a lehetőségről, így csak 1x sikerült kijutni szintén CL-el. Mosodán dolgoztam egy pici alapítványi táborban 2010-ben. Brewster, MA. Tábor után 1 hét New York, hihetetlen élmény mind a tábor, no és persze utána az utazás is.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

548 óra New Yorkban

Kimentünk, megnéztük és most beszámolunk róla. Hasznos és érdekes infók New Yorkról egy blogon.

 

548548



Pásztor Ákos és Máth Dávid

548

 

 

 

New York-i szállások

Booking.com

Kereső

Loading

Facebook

548 óra New Yorkban

Címkék

2012 (2) 60-as évek (2) 80-as évek (4) 8 spurce street (2) 9/11 (3) abercrombie & fitch (2) anno (29) apple store (2) art (12) battery park (2) belülről (11) beszámoló (14) british airways (4) broadway (3) brooklyn (7) brooklyn bridge (2) busz (2) Camp Leaders (7) Casey Neistat (2) central park (8) Central Perk (3) chelsea (4) Christopher Moloney (6) chrysler building (4) concorde (2) coney island (3) East River (2) east river (2) empire state building (6) esta (2) felhőkarcoló (10) fénykép (3) film (10) filmography (4) flatiron building (3) fotó (26) fotók (2) futás (2) ge building (2) graffiti (2) grand central terminal (3) Greenwich Village (3) gyémántkereskedők utcája (2) hajdan hétfő (2) Harlem (4) havazás (3) helikopter (2) high line park (3) hír (15) hó (2) hotel (3) hóvihar (2) interjú (2) jfk (2) Jóbarátok (2) karácsony (4) kávézó (2) képpárok (2) KEYBAR (2) king kong (2) kint (7) kinti magyarok (4) Kokó (2) komp (2) lengyelbolt (2) libegő (2) london (3) macys (3) madison square garden (2) magazin (50) magyarok (2) Manhattan (3) manhattan (25) maraton (3) metró (20) metrocardart (4) metrókártya (5) mta (4) MTA (3) must see (4) művészet (2) Nadrágmentes Metrózás Nap (2) newyork2018 (12) new york-i magyarok (8) new york szállás (2) new york times (3) park (2) parkok (2) patkány (3) penthouse (5) plaza hotel (2) póló (3) prospect park (2) rajz (2) rekord (2) repülés (2) sandy (3) san francisco (2) Staten Island (2) strand (2) street art (3) szilveszter (2) tábor (3) taxi (7) taxisofőr (2) tél (2) tervek (5) time-lapse (4) Times Square (2) times square (4) trinity church (2) tüntetés (2) útravaló (14) városnézés (5) vásárlás (4) videó (30) vlog (2) wall street (3) washington square park (3) williamsburg bridge (2) woolworth building (4) World Trade Center (3) wtc (14) WTC (3) Címkefelhő

Hirdetés

Archívum

  • 2020 február (1)
  • 2019 november (1)
  • 2019 október (2)
  • 2018 december (1)
  • 2018 november (1)
  • 2018 október (1)
  • 2018 szeptember (7)
  • 2018 augusztus (5)
  • 2018 július (2)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (2)
  • Tovább...

Nézz be ide is

 

  • Dönci blogja
  • NYC blog
  • Tengerentúlról jelentem
  • USA travel
  • NYC 2010
  • Gothamist (angol)
  • Tucsoni Dobostorta
  • CouchSurfing
  • Tudományos Fantasztikum

 

All rights reserved

Minden jog fenntartva © 2011-2017

süti beállítások módosítása
Dashboard