Míg az utóbbi egy évtizedben mind karakteresebb, érdekesebb felhőkarcolók épültek a világban, Manhattan újabb felhőkarcolóinak többsége unalmas – üveg és acél jellemtelen összjátéka. Elérkeztünk a sorozat harmadik részéhez, New York 2000 utáni építészetéhez.
Cirkuszi akrobaták egyensúlyérzékével, kiszolgáltatottan lépked a magasban egy építőmunkás. Egyik lábát teszi a másik elé, lassan halad előre a keskeny acélgerendán, száz méterekkel az ébredező város fölött. Biztosítókötél nélkül, szájában cigarettával kezdi meg munkáját – a felhőkarcoló-építészet efféle romantikája mára megkopott. A nyers emberi erőt felváltották a tökéletesített mechanikai szerkezetek, az egykor nélkülözhetetlen merészség pedig a díszes homlokzatokkal együtt tűnt el a szakmából.
7 World Trade Center (2002 - 2006)
Jó példa a sziget új, unalmas épületeire a közel öt évvel a 2001-es terrortámadás után, 2006. május 23-án átadott, 226 méter magas 7 World Trade Center. Az azonos nevű, összeomlott előd helyre épült felhőkarcoló lett az első toronyház New Yorkban, amely megkapta a LEED tanúsítványt. Ez a legmagasabb szintű környezetvédelmi kritériumoknak megfelelni képes épületeknek jár.
Hétszázmillió dollárból készült el. A tökéletes kilátást minden oldalon teljes szintmagasságú üvegfalakkal, míg a biztonságérzet növelését vasbeton biztonsági alappal érték el. Megjelenésében tökéletesen tükrözi azt az egyszerűséget, ami a sziget új felhőkarcolóit jellemzi.
The New York Times Building (2003 - 2007)
2007-ben költöztette át szerkesztőségét az akkor átadott, 228 méter magas The New York Times Buildingbe a The New York Times napilap. Az 1913 óta a Times Square-ren működő szerkesztőség nem került messzire a róla elkeresztelt tértől; az új épület a nyolcadik sugárúton áll. A felhőkarcoló 58 százalékban az újság tulajdona, mely csak az alsó néhány szinteket lakja, míg más szintjeit bérlik tőle.
Bank of America Tower (2004 - 2009)
New York második, az Egyesült Államok negyedik legmagasabb felhőkarcolója 2009-ben készült el. Egymilliárd dollárból épült, és a tervezése alatt fontos szempont volt a környezetbarát és fenntartható építészeti elemek felhasználása, amiért a világ egyik legzöldebb felhőkarcolójaként emlegetik.
Építése alatt két komolyabb baleset is történt. 2008. augusztus 12-én egy 680 kilogramm súlyú üvegtábla zuhant ki az épületből, rá a mellette futó járdára, két embert könnyebben megsebesítve. Hetekkel később, szeptember 17-én egy konténer rongált meg több üveget az ötvenedik emelet magasságában. Szilánkok zuhantak az úttestre, de a korábbi esettel ellentétben, ekkor nem sérült meg senki.
8 Spurce Street (2006 - 2011)
Az 8 Spruce Street egy tökéletes válasz arra, hogy talán Manhattan 21. századi építészete sem homogén, unalmas. A Woolworth Building szomszédságába épült felhőkarcolót Frank Gehry tervezte, aki olyan egyedi munkáival szerezte meg a szakma elismerését, mint a bilbaói Guggenheim Múzeum, a Los Angeles-i Walt Disney Concert Hall vagy a prágai Táncoló Ház.
Az 8 Spruce (vagy más nevén Beekman Tower) homlokzata olyan, mintha csak a szél fodrozná éppen.