Kossuth hitt a magyar szabadságharc újrakezdésében. Fáradhatatlanul munkálkodott az anyagi eszköz előteremtésén, ezért utazott angliai emigrációjából az USA-ba. 1851 decembere és 1852 júliusa között hetven különböző amerikai városban összesen ötszáz beszédet tartott.
Kossuth Lajos 1851. december 4-ről 5-re virradó éjjel érkezett az Egyesült Államokba, a Humboldt gőzös fedélzetén. A hajó ágyúlövését 31 díszlövés viszonozta – ezzel tisztelgett az akkori 31 amerikai állam a szabadság európai követe előtt.
Így köszöntötték a New York-iak
December 6-ra volt kitűzve ünnepélyes bevonulása New Yorkba. A fellobogózott utcákon ezrek tolongtak, sokan George Washington megtestesült szellemét látták a magyar szabadságharcosban. Üdvözlőbeszédében Ambrose C. Kingsland, New York polgármestere a következőket mondta: „Bemutatom Önöknek, polgártársaim, Kossuth Lajost, a magyar függetlenség magasztos képviselőjét, az emberi haladás bajnokát, az egyetemes szabadság ékesszóló hirdetőjét.” Kossuth ekkor tartott beszédében nyíltan közölte érkezése okát. Börtönévei alatt kiválóan megtanulta az angol nyelvet, így nem okozott problémát számára a felszólalás. Elmondta, hogy ő még hisz a magyar szabadságharc újrakezdésében, ám ehhez a szabadságszerető népek támogatása és megfelelő anyagi háttér szükséges.
December 23-ig maradt a városban, s ez idő alatt összesen harmincnégy beszédet tartott. Innen Washingtonba indult tovább, ahova december 30-án érkezett meg. Másnap Millard Fillmore elnök fogadta őt és kíséretét a Fehér Házban, majd január 5-én a szenátus, január 7-i ülésen pedig a kongresszus két háza köszöntötte. A fővárost elhagyva hat és fél hónapos országos körútra indult. Sűrű programjában gyorsan követték egymást az újabb városok. Volt, hogy napi több beszédet is tartott.
Február 9. és 26. között két hetet töltött Cincinnatiban, ahol felvételre jelentkezett az ottani szabadkőműves páholyba. Kossuth már '48-ban tervezte, hogy belép a páholy tagjai közé Pesten, de azt akkor az osztrák roham meghiúsította.
Kossuth felvételi kérelme:
„A szabadkőművesek Cincinnati 133. sz. páholya érdemes főmesterének, felügyelőinek és testvéreinek. Alulírottak alázatos kérelme azt bizonyítja, hogy miután hosszú idő óta kedvező véleménye volt az Önök ősi intézményéről, vágyódik arra, hogy mint tag felvétessék, ha erre érdemesnek találtatik. Mivel száműzött, a szabadság ügye miatt nincs állandó lakóhelye; most Cincinnatiban tartózkodik; kora 49 1/2 év; foglalkozása visszaszerezni hazájának, Magyarországnak nemzeti függetlenségét és más nemzetekkel együttműködve megteremteni a polgári és vallásszabadságot Európában.
Cincinnati 1852. febr. 18.
Kossuth Lajos”
(Balassa József fordítása)
Noha Bostonba ötvenezer ember köszöntése közepette vonult be, útja során folyamatosan csökkent az amerikaiak érdeklődése iránta. Kossuth nem akart beleszólni az államok belügyeibe, ezért a rabszolgaság kényes kérdésében nem foglalat állást. Délen amúgy sem fogadták nagy lelkesedéssel, de a semleges álláspont miatt északon is vesztett a népszerűségéből. Több hónapos útja után kiderült, hogy célját, miszerint az amerikai támogatással indíthatja újra a magyar függetlenségi harcot, nem érte el.
1852 júniusának végén ért vissza New Yorkba, ahol 23-án, a helyi németek közösség előtt megtartotta utolsó amerikai beszédét. Július 14-én elhagyta az országot az Europa nevű hajó fedélzetén, és visszatért Angliába.
Emlékezete a tengerentúlon
Kossuth emléke aktívan él a tengerentúlon. Amellett, hogy az Egyesült Államokban élő magyarok számára, emlékének őrzése amolyan összetartó erő, az amerikai nép is szívébe zárta a magyar szabadságharcost.
A számtalan szoborállítás, elnevezés és egyéb emlékőrzés közt is kimagaslónak mondható az, hogy 1851. január 15-én, Iowa államban egy megyét neveztek el róla, mely 2001-ben, 150 éves fennállását egy egész alakos szobor felállításával ünnepelte. 1958-ban bélyegsorozatot adtak ki tiszteletére, a Szabadság Bajnokai nevű sorozatban, melybe többek közt olyan nagy alakok kerültek be, mint Mahátma Gandhi és Giuseppe Garibaldi.
Kossuth szobra New Yorkban, a Riverside Drive-on
Kapcsolódó írások: Kossuth dollár; Kossuth Lajos Amerikában; Amerikai-magyar kapcsolatok 1. - Kossuth, a nemzet vendége; Kossuth Lajos amerikai útja
A New York-i magyarságról bővebb információkat találsz honlapunk, az Irány New York Magyarok New Yorkban című menüpontja alatt.