548 óra New York

  • FŐOLDAL
  • UTAZÁS ELŐTT
    • ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
    • PAPÍROK A BELÉPÉSHEZ
    • ÍGY KERESS SZÁLLÁST
    • TANÁCSOK A REPÜLŐJEGYHEZ
    • AMERIKAI HATÁRÁTLÉPÉS
  • LÁTNIVALÓK
  • FEDEZD FEL
    • EGYÉL JÓKAT
  • TIPPEK
    • ÍGY TÖMEGKÖZLEKEDJ
    • VÁROSNÉZÉS
  • GYIK
Kossuth amerikai útja

Kossuth amerikai útja

Írta: Mdavid89

Kossuth hitt a magyar szabadságharc újrakezdésében. Fáradhatatlanul munkálkodott az anyagi eszköz előteremtésén, ezért utazott angliai emigrációjából az USA-ba. 1851 decembere és 1852 júliusa között hetven különböző amerikai városban összesen ötszáz beszédet tartott.

Kossuth Lajos 1851. december 4-ről 5-re virradó éjjel érkezett az Egyesült Államokba, a Humboldt gőzös fedélzetén. A hajó ágyúlövését 31 díszlövés viszonozta – ezzel tisztelgett az akkori 31 amerikai állam a szabadság európai követe előtt.   

Így köszöntötték a New York-iak

December 6-ra volt kitűzve ünnepélyes bevonulása New Yorkba. A fellobogózott utcákon ezrek tolongtak, sokan George Washington megtestesült szellemét látták a magyar szabadságharcosban. Üdvözlőbeszédében Ambrose C. Kingsland, New York polgármestere a következőket mondta: „Bemutatom Önöknek, polgártársaim, Kossuth Lajost, a magyar függetlenség magasztos képviselőjét, az emberi haladás bajnokát, az egyetemes szabadság ékesszóló hirdetőjét.” Kossuth ekkor tartott beszédében nyíltan közölte érkezése okát. Börtönévei alatt kiválóan megtanulta az angol nyelvet, így nem okozott problémát számára a felszólalás. Elmondta, hogy ő még hisz a magyar szabadságharc újrakezdésében, ám ehhez a szabadságszerető népek támogatása és megfelelő anyagi háttér szükséges.

December 23-ig maradt a városban, s ez idő alatt összesen harmincnégy beszédet tartott. Innen Washingtonba indult tovább, ahova december 30-án érkezett meg. Másnap Millard Fillmore elnök fogadta őt és kíséretét a Fehér Házban, majd január 5-én a szenátus, január 7-i ülésen pedig a kongresszus két háza köszöntötte. A fővárost elhagyva hat és fél hónapos országos körútra indult. Sűrű programjában gyorsan követték egymást az újabb városok. Volt, hogy napi több beszédet is tartott.

Február 9. és 26. között két hetet töltött Cincinnatiban, ahol felvételre jelentkezett az ottani szabadkőműves páholyba. Kossuth már '48-ban tervezte, hogy belép a páholy tagjai közé Pesten, de azt akkor az osztrák roham meghiúsította.

Kossuth felvételi kérelme:

„A szabadkőművesek Cincinnati 133. sz. páholya érdemes főmesterének, felügyelőinek és testvéreinek. Alulírottak alázatos kérelme azt bizonyítja, hogy miután hosszú idő óta kedvező véleménye volt az Önök ősi intézményéről, vágyódik arra, hogy mint tag felvétessék, ha erre érdemesnek találtatik. Mivel száműzött, a szabadság ügye miatt nincs állandó lakóhelye; most Cincinnatiban tartózkodik; kora 49 1/2 év; foglalkozása visszaszerezni hazájának, Magyarországnak nemzeti függetlenségét és más nemzetekkel együttműködve megteremteni a polgári és vallásszabadságot Európában.

Cincinnati 1852. febr. 18.
Kossuth Lajos”

(Balassa József fordítása)

Noha Bostonba ötvenezer ember köszöntése közepette vonult be, útja során folyamatosan csökkent az amerikaiak érdeklődése iránta. Kossuth nem akart beleszólni az államok belügyeibe, ezért a rabszolgaság kényes kérdésében nem foglalat állást. Délen amúgy sem fogadták nagy lelkesedéssel, de a semleges álláspont miatt északon is vesztett a népszerűségéből. Több hónapos útja után kiderült, hogy célját, miszerint az amerikai támogatással indíthatja újra a magyar függetlenségi harcot, nem érte el.

1852 júniusának végén ért vissza New Yorkba, ahol 23-án, a helyi németek közösség előtt megtartotta utolsó amerikai beszédét. Július 14-én elhagyta az országot az Europa nevű hajó fedélzetén, és visszatért Angliába.

Emlékezete a tengerentúlon

Kossuth emléke aktívan él a tengerentúlon. Amellett, hogy az Egyesült Államokban élő magyarok számára, emlékének őrzése amolyan összetartó erő, az amerikai nép is szívébe zárta a magyar szabadságharcost.

A számtalan szoborállítás, elnevezés és egyéb emlékőrzés közt is kimagaslónak mondható az, hogy 1851. január 15-én, Iowa államban egy megyét neveztek el róla, mely 2001-ben, 150 éves fennállását egy egész alakos szobor felállításával ünnepelte. 1958-ban bélyegsorozatot adtak ki tiszteletére, a Szabadság Bajnokai nevű sorozatban, melybe többek közt olyan nagy alakok kerültek be, mint Mahátma Gandhi és Giuseppe Garibaldi.

Kossuth szobra New Yorkban, a Riverside Drive-on

Indiana, Mississippi, New York, Ohio, Iowa és Pennsylvania államokban nevét városok viselik, emellett tíznél is több amerikai városokban őrzik nevét utak, utcák, terek, illetve parkok.
 

Kapcsolódó írások: Kossuth dollár; Kossuth Lajos Amerikában; Amerikai-magyar kapcsolatok 1. - Kossuth, a nemzet vendége; Kossuth Lajos amerikai útja

 

A New York-i magyarságról bővebb információkat találsz honlapunk, az Irány New York Magyarok New Yorkban című menüpontja alatt.

 

3 komment magazin kossuth lajos szabadságharc kossut dollár Tovább
Kossuth amerikai útja Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
3 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Utólag színezett fotókon a kora huszadik századi New York Utólag színezett fotókon a kora huszadik századi New York
  • Tennél egy kis New Yorkot a karácsonyfádra? Tennél egy kis New Yorkot a karácsonyfádra?
  • Ilyen egy freestyle rapcsata Manhattan közepén – 2-3. nap Ilyen egy freestyle rapcsata Manhattan közepén – 2-3. nap
  • Légy a támogatónk! Légy a támogatónk!
  • New York-i magyarok, jövünk! New York-i magyarok, jövünk!
Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://548oranewyorkban.blog.hu/api/trackback/id/tr854286970

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Orbán megint behívja az oroszokat? 2012.03.15. 12:07:34

Március 15-re lengyeleket rendelt. Május 1-re török szimpatizánsokat, augusztus 20-ra román szimpatizánsokat hozat, október 23-ára meg visszahívja az oroszokat, hogy ünnepeltesse magát? A ma reggel készült képen a lengyel jobboldali PiS (Prawo i Spr...

Trackback: Kétezer lengyel statiszta-tüntetőt rendelt a kormány március 15-re 2012.03.15. 12:07:05

Az Orbán-kormány Lengyelországból importál kormánypárti tüntetőket a március 15-i állami ünnepségekre. A jelentkezők utaztatását a Gazeta Polska szervezi, felhívásában különvonatról, olcsó szállásról és jelképes összegű költségekről ír, a tüntetések sz...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

HgGina 2012.03.15. 14:00:43

Azt azért ne felejtsük el, hogy ez a szent ember 1835 körül a börtön elől menekülve került Pestre, mert nagybátyjának ügyvédi irodájában merő jóakaratból elsikkasztotta a Reviczky-árvák örökségét! Majd amikor nagybátyja választás elé állította - börtön vagy a város elhagyása -, a mi Lajosunk inkább mentette a bőrét.
Aztán azt se felejtsük el, hogy a szabadságharc bukását követően a magyar államkincstárral együtt menekült el!
Az se mellékes, hogy a külföldön kiadott "magyar" bankjegyekből befolyt összeget az amerikai-magyar futárposta nevében kiadott bélyegekből származó pénzzel együtt saját magára költötte.
1867-et és az amnesztiát követően, amikor már szabadon, a megtorlás veszélye nélkül hazajöhetett volna, inkább mégis Turinban maradt.
Bizonyára az idős ember romló egészségi állapota miatt nem vállalkozott a hazába vezető, nagyjából talán 600 km-es útra... Na persze. Van, aki ezt elhiszi.
Vagy talán az államkincstár ládikójában a pénz helyett már csak "tartozom neked" cédulák voltak?
Nem kéne még további évszázadokon keresztül ezt a haditudományokban dilettáns közönséges kis tolvajt szentként tisztelni! Hiszen nem volt semmiben sem különb, mint jelenkori gerinctelen, jellemtelen politikus utódai.
Csak arra volt esze, hogy Görgeyt és más, valóban szakember szabadságharcosokat mocskoljon be.
Ennek köszönhető, hogy Erdélyben pl. Görgeyt a mai napig a középkorúak döntő része árulónak tekint, noha a történelem ezerszer bizonyította ennek ellenkezőjét.
Válasz erre 

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2012.03.15. 14:09:31

@HgGina: Teljesen igazad van, ezért igyekeztem tényekre alapozni ezt a posztot, és kerülni az ajnározását. Emberként ugyanolyan aljas volt, mint a mai politikusok többsége, szónoknak viszont messze jobb náluk.
Válasz erre 

HgGina 2012.03.15. 18:10:08

@Mdavid89: ha a szónokság a szemrebbenés nélküli, pátoszos hazudozást jelenti, akkor valóban jó szónok volt. Azért ezt a jó szónok minősítést kétségbe vonom.
Szerintem Torgyán bármelyik spontán, parlamenti felszólalása is kenterbe veri.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

548 óra New Yorkban

Kimentünk, megnéztük és most beszámolunk róla. Hasznos és érdekes infók New Yorkról egy blogon.

 

548548



Pásztor Ákos és Máth Dávid

548

 

 

 

New York-i szállások

Booking.com

Kereső

Loading

Facebook

548 óra New Yorkban

Címkék

2012 (2) 60-as évek (2) 80-as évek (4) 8 spurce street (2) 9/11 (3) abercrombie & fitch (2) anno (29) apple store (2) art (12) battery park (2) belülről (11) beszámoló (14) british airways (4) broadway (3) brooklyn (7) brooklyn bridge (2) busz (2) Camp Leaders (7) Casey Neistat (2) central park (8) Central Perk (3) chelsea (4) Christopher Moloney (6) chrysler building (4) concorde (2) coney island (3) East River (2) east river (2) empire state building (6) esta (2) felhőkarcoló (10) fénykép (3) film (10) filmography (4) flatiron building (3) fotó (26) fotók (2) futás (2) ge building (2) graffiti (2) grand central terminal (3) Greenwich Village (3) gyémántkereskedők utcája (2) hajdan hétfő (2) Harlem (4) havazás (3) helikopter (2) high line park (3) hír (15) hó (2) hotel (3) hóvihar (2) interjú (2) jfk (2) Jóbarátok (2) karácsony (4) kávézó (2) képpárok (2) KEYBAR (2) king kong (2) kint (7) kinti magyarok (4) Kokó (2) komp (2) lengyelbolt (2) libegő (2) london (3) macys (3) madison square garden (2) magazin (50) magyarok (2) manhattan (25) Manhattan (3) maraton (3) metró (20) metrocardart (4) metrókártya (5) mta (4) MTA (3) must see (4) művészet (2) Nadrágmentes Metrózás Nap (2) newyork2018 (12) new york-i magyarok (8) new york szállás (2) new york times (3) park (2) parkok (2) patkány (3) penthouse (5) plaza hotel (2) póló (3) prospect park (2) rajz (2) rekord (2) repülés (2) sandy (3) san francisco (2) Staten Island (2) strand (2) street art (3) szilveszter (2) tábor (3) taxi (7) taxisofőr (2) tél (2) tervek (5) time-lapse (4) times square (4) Times Square (2) trinity church (2) tüntetés (2) útravaló (14) városnézés (5) vásárlás (4) videó (30) vlog (2) wall street (3) washington square park (3) williamsburg bridge (2) woolworth building (4) World Trade Center (3) WTC (3) wtc (14) Címkefelhő

Hirdetés

Archívum

  • 2020 február (1)
  • 2019 november (1)
  • 2019 október (2)
  • 2018 december (1)
  • 2018 november (1)
  • 2018 október (1)
  • 2018 szeptember (7)
  • 2018 augusztus (5)
  • 2018 július (2)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (2)
  • Tovább...

Nézz be ide is

 

  • Dönci blogja
  • NYC blog
  • Tengerentúlról jelentem
  • USA travel
  • NYC 2010
  • Gothamist (angol)
  • Tucsoni Dobostorta
  • CouchSurfing
  • Tudományos Fantasztikum

 

All rights reserved

Minden jog fenntartva © 2011-2017

süti beállítások módosítása
Dashboard