548 óra New York

  • FŐOLDAL
  • UTAZÁS ELŐTT
    • ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
    • PAPÍROK A BELÉPÉSHEZ
    • ÍGY KERESS SZÁLLÁST
    • TANÁCSOK A REPÜLŐJEGYHEZ
    • AMERIKAI HATÁRÁTLÉPÉS
  • LÁTNIVALÓK
  • FEDEZD FEL
    • EGYÉL JÓKAT
  • TIPPEK
    • ÍGY TÖMEGKÖZLEKEDJ
    • VÁROSNÉZÉS
  • GYIK
New York felhőkarcolói

New York felhőkarcolói

Írta: Mdavid89

New Yorkot sokan a felhőkarcolók fővárosának tartják, és Dél-Manhattant látva ez nem is hangzik túlzónak. Az elmúlt 140 évben tizenegy épület birtokolta itt hosszabb-rövidebb ideig a világ legmagasabb felhőkarcolója címet, ám az egykor még e téren egyeduralkodónak számító New York mára több komoly riválist kapott. 

A felhőkarcoló kifejezést a 19. századtól használják, kezdetben a New Yorkban és Chicagóban megjelent első magasabb, lakható épületeket illették így. Ma az alsó határt 150 méternél szokás meghúzni, de sokszor már a 100 méternél magasabb épületek is megkapják ezt a jelzőt.

A világ legelső felhőkarcolójának az 1870-ben átadott Equitable Life Buildinget tartják. 43 méter magas volt, a Broadway-n állt, és ez volt első irodaépület, amelyben utaslift is volt. Közel két évtizedig, 1889-ig tartotta a rekordot, amíg Chicagóban el nem készült a 82 méteres Auditorium Building.

Az Equitable Life idővel beleszürkült az újabb és egyre magasabb épületek közé, majd 1912. január 9-én egy tűzben megsemmisült.


Az Equitable Life valamikor 1890 körül

Nem kellett sokáig várni, hogy visszakerüljön New Yorkba a cím, 1890-ben ugyanis elkészült a 20 szintes és 94 méter magas New York World Building. Az épület, amelyet Pulitzer Buildingként is neveztek nem csak a világ legmagasabb felhőkarcolója volt ekkor, de a város legmagasabb épülete is – ehhez az 1846-ban befejezett, 85 méteres Trinity Church-öt kellett megelőznie.

A New York World nevű újság szerkesztőségének otthona volt. Az újság tulajdonosa ekkor a magyar származású Pulitzer József volt, ő rendelte meg az építést.

Középen a New York World Building

1894-ben fontos mérföldkőhöz érkezett a város építészete. A Manhattan Life Insurance Buildingel ebben az évben lépte át felhőkarcoló először a 100 méteres magasságot (zászlórúd nélkül). A 106 méteres épület ennek ellenére mindössze egy évig volt rekordtartó, az 1895-ben átadott Milwaukee City Hall ugyanis két méterrel túllépte.

Ezután négy év kellett ahhoz, hogy újra New Yorké legyen a cím. Ekkor a 119 méteres Park Row Building vette át az első helyet. Végül ez a csúcs is rövid életű volt, és 1901-ben Philadelphiába került át a vezető pozíció.


Az akkori legnagyobbak közt magaslik ki a Park Row Building

1908-ban a Singer Building hódította vissza a városnak a rekordot és ettől kezdve az 1974-ig nem került el innen.

1909-ben jött a Met Life Building, amely már a 200 méteren is bőven túl volt. Ezt követte a Woolworth Building (241 méter) 1913-ban, majd az 1930-as évben kétszer is gazdát cserélt az első hely. Áprilisban átadták a Bank of Manhattan Trustöt (ma Trump Building), május 27-én pedig a Chrysler Buildinget. Ez utóbbi azért volt óriási lépés, mert ekkor lett először egy felhőkarcoló a világ legmagasabb emberkéz alkotta szerkezete. Korábban ez a párizsi Eiffel-torony volt, amely még 1889-ben vette el a címet a Washington-emlékműtől.

A Chryslernek is csak kevés jutott a figyelemből, hisz ekkor már javarészt az Empire State Building is állt, és az ottani munkálatok 1931 tavaszára befejeződtek. A talptól antennáig 443 méter magas épületet április 30-án adták át és 1972-ig - a rekord történelmében a leghosszabb ideig - volt a világ legmagasabb felhőkarcolja. 


A State Buildinget építő munkás, háttérben a már felépült Chrysler Buildinggel

1972-re elkészült a Világkereskedelmi központ északi tornya. Az antennával együtt 526 méter magas épület volt az utolsó, amely New Yorkban tartotta az első helyet, azonban ez a rekord sem volt tartós: 1974-ben, közel száz év után Chicagóba került vissza a cím, köszönhetően a - WTC tornyánál mindössze egy méterrel magasabb - Sears Towernek.

Balra az antennával álló északi torony

Ahogy a 20. század vitathatatlanul New Yorké volt, a 21. úgy lehet az ázsiai országoké. Petronas-ikertorony, Taipei 101, Burdzs Kalifa, Abrádzs al-Bajt – csak néhány extrém magas felhőkarcoló a sok közül, amelyekkel a Közel- és Távol-Keleten az egekbe törnek.

New York mára kiszorult a versenyből. Noha jelenleg is épül a One World Trade Center, amely ha elkészül 541 méter magas lesz (a valaha volt legmagasabb épület Manhattanban), ezzel azonban csak a harmadik helyre lép majd fel a világszintű listán.

19 komment magazin wtc manhattan felhőkarcoló empire state building chrysler building woolworth building equitable life buildinget pulitzer józsef park row building singer building Tovább
New York felhőkarcolói Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
19 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Utólag színezett fotókon a kora huszadik századi New York Utólag színezett fotókon a kora huszadik századi New York
  • Januárban New York-ban vagy? Irány a botanikus kert Januárban New York-ban vagy? Irány a botanikus kert
  • Így állunk a közösségi médiában az út előtt Így állunk a közösségi médiában az út előtt
  • New York-ban is tüntetnek szombaton New York-ban is tüntetnek szombaton
  • Két perc színesben New York első felhőkarcolóinak építőivel Két perc színesben New York első felhőkarcolóinak építőivel

A bejegyzés trackback címe:

https://548oranewyorkban.blog.hu/api/trackback/id/tr923405829

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Így épültek ők – 1. rész 2012.03.22. 20:42:55

Vajon hogyan készültek Manhattan évtizedek óta álló felhőkarcolói? Milyen volt a sziget látképe az Empire State Building vagy a Chrysler Building megépítése előtt? A háromrészes sorozat első részében képekkel mutatjuk be a huszadik század első harmadán...

Trackback: Dubaj az égbe tört 2012.01.16. 18:53:16

Dubaj felhőkarcoló-nagyhatalom. Szűk tizenöt év kellett ahhoz, hogy a sivatagi várost ellepjék a hatalmas épületek. Kína és a Közel-Kelet államai őrült tempóban húzzák fel a 400 méternél magasabb felhőkarcolókat. A nagy öregek, mint New York vagy Ch...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ex0dus 2011.11.25. 00:18:02

A Burj Khalifa jó pár évtizedig lesz a toppon szerintem. Egyedül az ilyen arab milliárdosoknak van annyi pénze, hogy felépítsenek egy ilyen épületet, csak azért mert.
Igazi funkciót a felső 50 emelet nem is szolgál már, annyira elszűkül. Nincs gazdasági értelme egyelőre ilyen magas épületeket építeni.

Nem hiszem, hogy New Yorkot sajnálni kellene azonban, mind a Chrysler Building, mind az Empire State Building gyönyörű és monumentális (és még sok egyéb más épület). ^^
Válasz erre 

hapeter 2011.11.25. 05:55:45

Sajnos, az írás nem tesz említés Frank Gehry néhány év alatt felépített, 76 emeletes NY-i, belvárosi épületéről, amely az kortárs architektúra egyik remekműve. A felhőkarcolók minősítését és értékelését nemcsak a magasságuk alapján kellene megtenni, hanem sok egyéb (ezek között esztétikai) szempontot is figyelembe kell venni.
www.newyorkbygehry.com/
Válasz erre 

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2011.11.25. 06:21:02

@hapeter: Ez a post most a rekordokról szól, nem a New York-i építészet elemzi.

Gehry munkásságát én is szeretem, az 8 Spruce Streetnek pedig majd idővel külön postot szánunk. Ha van kedved és időd megírni, szívesen kitesszük.
Válasz erre 

Lakásfelújító Feri · http://www.lakasfelujitas1.hu 2011.11.25. 08:07:13

Az viszont érdekes, hogy Európában nem lehet találni ilyen épületeket. De az is lehet hogy csak én nem tudok róla? Európában melyik a legmagasabb épület, ha kérdezhetem.
Válasz erre 

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2011.11.25. 08:13:53

Ha jól tudom, Európa legmagasabb felhőkarcolója Moszkvában van, és ő lenne az: en.wikipedia.org/wiki/City_of_Capitals
Válasz erre 

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2011.11.25. 08:28:29

@Lakásfelújító Feri: Persze, megvan az oka, hogy Párizsban, Londonban, Berlinben vagy éppen Rómában miért nincsenek ilyen magas épületek. A legfőbb indok az, hogy írtó hülyén nézne ki egy 600 méteres felhőkarcoló a Colosseum mellett.

Moszkva ezen a téren más. Ott vannak tervek 600 méternél is magasabb épületekre, de - ha jól tudom - ott is csak a külvárosba.
Válasz erre 

Kepan 2011.11.25. 08:35:30

Remek poszt, köszi!
Válasz erre 

Lakásfelújító Feri · http://www.lakasfelujitas1.hu 2011.11.25. 09:07:12

Igaz. Európában mást nevezünk értéknek, mint az USA-ban. A történelmi múlt ugyebár. Ezzel Ők nem rendelkeznek.
Válasz erre 

Ferguson 2011.11.25. 10:26:15

New york-ban van pár emblematikus high rise, de szerintem chicago felhőkarcoló építészete sokkal szebb...
Válasz erre 

Ferguson 2011.11.25. 10:29:30

@Lakásfelújító Feri: már h ne lehetne! Párizsban a la defense negyed, londonban a canary wharf környéke, frankfurt-ban az üzleti negyed. Ezeken a helyeken találhatók felhőkarcolók...
Válasz erre 

LongJohnHolmes 2011.11.25. 11:00:26

@Mdavid89: Európában alacsonyabban szállnak a felhők.

Tavaly láttam az első felhőkarcolómat Gunagzhou-ban. A hotel mellett áll, de a 30. emeleten lévő étteremből nem lehetett látni a tetejét.
Később láttam egy nagyon messze lévő nagyon magas valamit, amiről csak itthon tudtam meg, hogy valami 600 méter magas torony amit nemrég adtak át.
Jó volt látni, hogy valahol dolgoznak is.
Válasz erre 

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2011.11.25. 11:50:14

@LongJohnHolmes: Kína elképesztő. Csak idő kérdése, és ráhajtanak majd a rekordra.

600 méter az már nagyon komoly, nem tudom hol lesz a határ. Például a szaúdi Kingdom Tower túllépi majd az 1000 métert, mi lesz száz év múlva?

Mondjuk a technika bőven adott, csak igény, szándék és pénz kérdése inkább.
Válasz erre 

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.11.25. 14:00:54

@Mdavid89: Azt hiszem nem véletlenül! :)

@Lakásfelújító Feri: Erről azért egy USA lakost is megkérdezhetnél! :) Ott van pl. az indián holokauszt! ;)
Válasz erre 

Lakásfelújító Feri · http://www.lakasfelujitas1.hu 2011.11.25. 14:37:03

@TrueY: Indián holokauszt. Ja persze. Ha jól hiszem kugli nélkül, 175 éve alapították az USA-t. Marha nagy történelmük van. Kiirtották a bennszülött lakosságot, meg rezervátumokban tartották Őket a nagy demokraták. Ugyan már kérem. Az USA a világ legnagyobb agresszora, aki szarik más népekre, visszaélve a gazdasági hatalmával, amit az elfoglalt területeken szerzett olajból, és fegyver eladásokból fedez. Elnézést hogy eltértem a tárgytól.
Válasz erre 

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.11.26. 16:03:41

@Lakásfelújító Feri: Azért annál több, mert az ő történelmük a Brit gyarmati idők is...
Válasz erre 

Lakásfelújító Feri · http://www.lakasfelujitas1.hu 2011.11.26. 16:42:23

@TrueY: Ebben igazad van.
Válasz erre 

TrueY · http://qltura.blog.hu 2011.11.26. 16:45:30

@Lakásfelújító Feri: És mi jár annak, akinek igaza van? A szája! :)
Válasz erre 

Lakásfelújító Feri · http://www.lakasfelujitas1.hu 2011.11.27. 04:11:48

@TrueY: Általában ez is igaz, de sokszor kimondja az ember az igazát, a sok igazságtalanság közepette. Megnéztem a blogod, amit végig is olvastam. Sajnos rohanó világunkban kevesebb idő jut a kultúrára, mint kellene. A legnagyobb hibásak a szülők szerintem. Nem fordítanak elég időd a gyermekül nevelésére, sem játékra. Vesznek nekik meselemezt, és kész. Pedig mennyivel másabb képeket jeleníthet meg a gyermek képzelete, mint amit elé tálalnak bármilyen filmen. Hamarosan itt a karácsonyi ajándékozási láz. Ettől meg egyenesen irtózok. Gyermek könyvek nem szerepel a repertoárodban?
Válasz erre 

Marty Mcfly 2012.08.30. 19:50:11

Egész egyszerű az oka, hogy Európában miért nincsenek felhőkarcolók (legalábbis nem olyan magasak, mint odaát):
Európa több, mint 1000 éves kultúrával rendelkezik, itt már szinte a kezdetekkor városok voltak, azóta pedig csak gyarapodott! Amerikának, mint tudjuk csupán 200 éves a történelme, és abban a korban indul, amikor kezd az ipar belendülni és elérhető, monumentális célnak tűnik ilyen felhőkarcolók építése. Az európai városokban talpalatnyi hely sem maradt akármilyen felhőkarcoló építésének (no meg a már említett "rontja az összképet fóbia"). Mindemellett vhol van erről egy jó írás, hogy fizikálisan mik voltak a mérföldkövek, abban, hogy az ember magasabb- és magasabb épületeket tudjon kreálni (pl az acél megjelenése, aztán a lift, stb)
Ajánlom a posztíró figyelmébe! ;-)
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook
Booking.com

548 óra New Yorkban

Kimentünk, megnéztük és most beszámolunk róla. Hasznos és érdekes infók New Yorkról egy blogon.

 

548548



Pásztor Ákos és Máth Dávid

548

 

 

 

New York-i szállások

Booking.com

Kereső

Loading

Facebook

548 óra New Yorkban

Címkék

2012 (2) 60-as évek (2) 80-as évek (4) 8 spurce street (2) 9/11 (3) abercrombie & fitch (2) anno (29) apple store (2) art (12) battery park (2) belülről (11) beszámoló (14) british airways (4) broadway (3) brooklyn (7) brooklyn bridge (2) busz (2) Camp Leaders (7) Casey Neistat (2) central park (8) Central Perk (3) chelsea (4) Christopher Moloney (6) chrysler building (4) concorde (2) coney island (3) east river (2) East River (2) empire state building (6) esta (2) felhőkarcoló (10) fénykép (3) film (10) filmography (4) flatiron building (3) fotó (26) fotók (2) futás (2) ge building (2) graffiti (2) grand central terminal (3) Greenwich Village (3) gyémántkereskedők utcája (2) hajdan hétfő (2) Harlem (4) havazás (3) helikopter (2) high line park (3) hír (15) hó (2) hotel (3) hóvihar (2) interjú (2) jfk (2) Jóbarátok (2) karácsony (4) kávézó (2) képpárok (2) KEYBAR (2) king kong (2) kint (7) kinti magyarok (4) Kokó (2) komp (2) lengyelbolt (2) libegő (2) london (3) macys (3) madison square garden (2) magazin (50) magyarok (2) Manhattan (3) manhattan (25) maraton (3) metró (20) metrocardart (4) metrókártya (5) MTA (3) mta (4) must see (4) művészet (2) Nadrágmentes Metrózás Nap (2) newyork2018 (12) new york-i magyarok (8) new york szállás (2) new york times (3) park (2) parkok (2) patkány (3) penthouse (5) plaza hotel (2) póló (3) prospect park (2) rajz (2) rekord (2) repülés (2) sandy (3) san francisco (2) Staten Island (2) strand (2) street art (3) szilveszter (2) tábor (3) taxi (7) taxisofőr (2) tél (2) tervek (5) time-lapse (4) times square (4) Times Square (2) trinity church (2) tüntetés (2) útravaló (14) városnézés (5) vásárlás (4) videó (30) vlog (2) wall street (3) washington square park (3) williamsburg bridge (2) woolworth building (4) World Trade Center (3) WTC (3) wtc (14) Címkefelhő

Hirdetés

Archívum

  • 2020 február (1)
  • 2019 november (1)
  • 2019 október (2)
  • 2018 december (1)
  • 2018 november (1)
  • 2018 október (1)
  • 2018 szeptember (7)
  • 2018 augusztus (5)
  • 2018 július (2)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (2)
  • Tovább...

Nézz be ide is

 

  • Dönci blogja
  • NYC blog
  • Tengerentúlról jelentem
  • USA travel
  • NYC 2010
  • Gothamist (angol)
  • Tucsoni Dobostorta
  • CouchSurfing
  • Tudományos Fantasztikum

 

All rights reserved

Minden jog fenntartva © 2011-2017

süti beállítások módosítása
Dashboard