A Central Park lenyűgöző része a metropolisznak. A város tüdeje, ahova turista és helyi mind kapcsolódni jár. Egy csendes sziget a rohanás elől, ahol bárki otthon érezheti magát. Számtalan látnivalója közül most egy méltatlanul elfeledettet vettünk célkeresztbe, a New York-i obeliszket.
A világon számos modern nagyvárosban találhatunk obeliszkeket, ezek közül a londoni, a párizsi és a New York-i a legismertebbek, őket hívják Kleopátra tűinek. A New York-it több mint 130 éve, 1881. február 22-én helyezték el a Central Parkban, és még ma is ott, a Metropolitan Múzeum mögött áll.
Az eltelt évszázad sajnos nem tett jót az egykor Egyiptom sivatagi homokját élvező kőmonstrumnak. 2011-ben az egyiptomi kormány azzal fenyegette a város vezetését, ha nem fordítanak kellő figyelmet a 3500 éves obeliszkre, akkor visszavennék azt, hiszen rendkívül rossz állapotban van. De hogy került egyáltalán a városba?
Eredete
A New Yorkban és Londonban található obeliszkek eredetileg III. Thotmesz fáraó megbízásából készültek Krisztus előtt 1450 körül. Eredeti helyük az ókori Egyiptom egyik legősibb városában, Héliopoliszban volt. Később II. Ramszesz vésetett újabb hieroglifákat az oszlopokra, győzelmeinek örök emléket állítva.
Idővel Alexandriába költöztették őket, egy VII. Kleopátra által építtetett templomba. Innen ered a Kleopátra tűi elnevezés, s bár a párizsi obeliszket is a "tűk" közé veszik, az valójában nem tartozik hozzájuk, hiszen Luxorból származik.
Az obeliszken található hieroglifák, és jelentésük. Eredeti képméret: ITT
Az obeliszk és New York
Az ötlet egy New York-i obeliszk beszerzéséről egy 1877-es újságcikk kapcsán született, amiben épp a Londonba szállított darabról cikkeztek. A New York-iak úgy gondolták, ha Párizsnak és Londonnak van egy-egy obeliszkje, akkor ők sem maradhatnak ki.
Berakodás az SS Dessougba
A 21 méter magas, 224 tonnás vörös gránit szállítása nem volt egyszerű. Először függőleges helyzetből vízszintesbe kellett helyezni sérülés nélkül, majd egy teherhajóhoz vontatni. Az SS Dessoug gőzhajó kapta a feladatot, hogy óvja a több ezer kilométeres úton az Atlanti-óceánon. 1880. június 12-én indult el vele Egyiptomból, gyomrában a súlyos teherrel. A többhetes út után a Hudson partjáról harminckét, párba fogott ló vontatta el a Centrap Parkba. A felállítást hatalmas ceremónia kísérte, több tízezren voltak kíváncsiak az eseményre.
Az obeliszk útja Manhattanben
Napjainkban
Sajnos az egyiptomiak aggodalma nem alaptalan: az obeliszk nagyon rossz állapotban van. 2010-ben Záhi Havássz egyiptológus nyílt levelet intézett a Central Park Felügyelőség és a New York-i polgármester felé, amiben kifejtette, amennyiben nem hajlandók érdemi erőfeszítéseket tenni a kőoszlop megmentéséért, azonnal szolgáltassák vissza megóvása érdekében. 2011-ben az egyiptomi kormány is hasonló tartalmú levelekkel próbálta visszaszerezni a viseletes obeliszket. A Metropolitan Múzeum azonban egy 1980-as tanulmányára hivatkozva – amiben elemezték az oszlopon található feliratokat, és megállapították, az obeliszk nem a közelmúltban, hanem sok száz évvel ezelőtt sérült meg – visszautasították a kérést.
Állapotmegóvás az obeliszken
Érdekesség, hogy egy időkapszulát is helyeztek az obeliszk alá, ami tartalmazza az 1870-es amerikai népszámlálási adatokat, a Bibliát, a Webster szótárat, Shakespeare összes művét, egy egyiptomi útikönyvet és az amerikai függetlenségi nyilatkozat egy másolatát.