548 óra New York

  • FŐOLDAL
  • UTAZÁS ELŐTT
    • ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
    • PAPÍROK A BELÉPÉSHEZ
    • ÍGY KERESS SZÁLLÁST
    • TANÁCSOK A REPÜLŐJEGYHEZ
    • AMERIKAI HATÁRÁTLÉPÉS
  • LÁTNIVALÓK
  • FEDEZD FEL
    • EGYÉL JÓKAT
  • TIPPEK
    • ÍGY TÖMEGKÖZLEKEDJ
    • VÁROSNÉZÉS
  • GYIK
Acéllábakon álló oázis Manhattan fölött

Acéllábakon álló oázis Manhattan fölött

Írta: Mdavid89

Ahogy annak már több bejegyzésben is hangot adtunk, Manhattan az ellentétek szigete – az építészetében épp úgy, mint lakóiban. A betondzsungel egységét óriási parkok szakítják meg itt-ott, ami az egészet nagyon élhetővé teszi.

A kerület tervezésénél és a városrendezés alatt törekedtek rá, hogy kellő zöldterület maradjon fenn. Battery, Washington Square, Central, Marcus Garvey, Morningside, High Bridge – jobbnál jobb parkok születtek így, amelyek mára mind saját stílussal bírnak. Az itt lakók előszeretettel használják ezeket sportolásra, kikapcsolódásra. Legtöbbjüknek van egy kedvence, ahol eltölti szabadideje jelentős részét.

Ha a legszebb nem is, de mindenképp a legérdekesebb mind közül a High Line Park. A Chelsea városrészt magasvasútként átszelő komor acélmonstrum mára egy valóságos oázissá lett az utcaszint fölött. Harminc éve még tehervagonok robogtak itt, ma pedig a szerelmesek és pihenni vágyó New York-iak andalognak a rideg síneken, a zöld lombok között.

A pálya története alatt rövid ideig állt szolgálatban. 1934-ben adták át és akkoriban még nagy szükség volt rá, hogy az épülő város gyárait, raktárait kiszolgálja. A hatvanas években azonban nagy hanyatlásba kezdett, majd évtizedekig használatlanul állt. A legutolsó szerelvény 1980-ban haladt át rajta – egy fagyasztott pulyka-szállítmány volt.


A vonal valamikor régen

Az egyre csak romló állapotú, rozsdás szerkezet idővel zavarta a közelben lakókat, és a kilencvenes évek végére a legtöbben már a lebontásáért küzdöttek. Egy 1999-es lakossági fórumon a megtartásáról vitáztak. Mindössze ketten, Joshua David és Robert Hammond voltak a megmentés mellett, és az sem segítette a fennmaradást, hogy New York akkori polgármestere, Rudolf Guliani is a rombolás-pártiak táborában volt. 

Remek hely egy kis szünetre a munka alatt

1999 őszén Hammond és David létrehoztak egy társaságot High Line Barátai (FHL) néven, és felvették a harcot a lebontás ellen. Kezdetben nem volt céljuk a park létrehozása, egyszerűen csak rajongtak a szebb napokat látott monstrumért és nem akarták, hogy eltűnjön. Ahogy bővült a támogatók tábora, sorra születtek az ötletek a lehetséges hasznosításról. A parkosítás, közterek építése látszott a leginkább életképes megoldásnak, Guliániék hivatala azonban ezeket az ötleteket sorra ellenezte.

Mint egy zöld folyó, úgy úszik keresztül a városrészen

Michael Bloomberg 2002-es hivatalba lépése azonban nagy lökést adott az FHL-nek. Az új polgármester nagy támogatója volt a hasznosításnak és vezetésének kezdetén, 2003-ban 112 millió dolláros szerződést kötött New York város az FHL-lel az első két szakasz megépítéséről. 2006 tavaszán megkezdődtek a munkálatok és 2009 júniusában megnyílt a park egy 800 méteres szakasszal. Ezt követte idén júniusban egy 800 méteres bővülés, és további 800 méter van még a korábbi tulajdonos, a CSX vasúttársaság birtokában. Várhatóan ezt a következő években adják át a városnak parkosításra, ezzel pedig már 2,4 kilométer hosszan ível majd a zöld oázis Chelsea útjai fölé.

A park megnyitása

 A magasvasút bezöldítése remek húzás volt. Amellett, hogy az ingatlanáraknak kedvezett, Chelsea bővült egy parkkal, ráadásul a legkülönösebbel egész Manhattanban. Rengeteg turista keresi fel, és biztos sokan elgondolkoznak itt sétálva, hogy a saját környezetükben mit tehetnének zöldebbé. Jó példa ez arra, hogy még egy olyan várost, mint New York is mennyire egyszerű környezetpártibbá tenni.

A High Line Park honlapja: www.thehighline.org

13 komment chelsea magazin manhattan parkok high line park joshua david robert hammond guliani Tovább
Acéllábakon álló oázis Manhattan fölött Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
13 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Nézz körbe 1911 New York-jában, színesben Nézz körbe 1911 New York-jában, színesben
  • Tennél egy kis New Yorkot a karácsonyfádra? Tennél egy kis New Yorkot a karácsonyfádra?
  • Manhattani tetőbároktól a szomorú, szürke Coney Island-ig – 12-14. nap Manhattani tetőbároktól a szomorú, szürke Coney Island-ig – 12-14. nap
  • Így állunk a közösségi médiában az út előtt Így állunk a közösségi médiában az út előtt
  • Ki jelenti fel az amerikai elnököt? Ki jelenti fel az amerikai elnököt?
Booking.com

A bejegyzés trackback címe:

https://548oranewyorkban.blog.hu/api/trackback/id/tr153387071

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Pilu · http://www.stonebridge.hu/pilu 2011.11.16. 19:02:00

Hadd legyek az ördög ügyvédje:
Kertet "építettünk" egy olyan telken, amelynek egy része alatt mélygarázs van, és ezt a építményt mindössze kb 40cm. föld takarta. Azt vettük észre, hogy az idő melegedésével (már május-júniusban) az ezen a területen lévő gyep és növények sárgulni/pusztulni kezdetek. Az öntözés intenzitásának növelésével a folyamat megállítható volt, de bizony a kánikulák beköszöntével kipusztult minden. A következő évben ugyanezt végigjátszottuk. Arra a következtetésre jutottunk (persze lehet, hogy én vagyok a hülye), hogy ilyen kevés (vékony) talajréteg, - főleg, ha alatta fém illetve beton szerkezet van - annyira átmelegszik nyáron, hogy gyakorlatilag megfőnek a benne lévő növények. Nyilván vannak technológiák és technikák amelyekkel kiküszöbölhető a fenti probléma, valamint a növények megfelelő kiválasztása is kulcsfontosságú a kérdésben, de arra azért mernék fogadást kötni, hogy ebben a parkban nem fogsz a húszéves nyárfák alatt hűsölni, mert
a vasszerkezetre szórt 30 centi talajban (hosszútávon) nem sok jövőt jósolok nekik.. Lehet, hogy tévedek?
Válasz erre 

chipanddale74 · http://www.autosvilag.com 2011.11.16. 19:39:15

Nálunk ez külön adót kapna, mert nehogymár ingyen termelje az oxigént a népnek.
Válasz erre 

turulpina 2011.11.16. 19:46:23

@Pilu: Ha ellőttek rá $112M-t, ami úgy 25Mrd Ft, akkor valszeg ennyiből
a) nem szárad ki
b) 100 évig futja új facsemetére/gyeptéglára.
Válasz erre 

Mdavid89 · http://iranynewyork.hu 2011.11.16. 20:05:40

@Pilu: Igen, ez biztos nagy kihívás volt, de kell, hogy legyen erre valami kidolgozott megoldás. Nem vagyok kerttervező-mérnök de, ha jól sejtem, ugyanazt a technikát alkalmazták itt, mint a tetőkerteknél. Ott egy vízzáróréteg - ami egyben a vízgyűjtő is - fölé, tesznek tápanyag dús földet (talán 30-40 centi), és egészen biztosan válogatott a növényvilág.

@turulpina: Mint megtudtam, ez csak az az összeg volt, amit a város adott. A teljes költség 160 millió dollár fölött van valahol.
Válasz erre 

Illyés Edith 2011.11.16. 20:21:57

@Pilu: Van öntözőrendszer, automata/csepegtetős, és nagy szárazság esetén kézzel is öntöznek. De a legfontosabb a növények kiválasztása - főleg helyben őshonos, szárazságtűrő növényeket használtak. Itt www.thehighline.org/design/planting letölthető a lista, de ezek nem biztos, hogy elérhetőek nálunk. Helyben alkalmazható tippekért érdemes ezen a blogon szétnézni: kertinaplo.blogspot.com/2009/05/szarazsagturo-evelok.html
Válasz erre 

tumpara 2011.11.17. 02:02:31

posztolónak: FHL-lel. Nincs -al, -el rag a magyarban, csak hasonuló -val, -vel rag. Ha már írunk, ne terjesszük a hülyeséget. Na lehet törölni, engem is.
Válasz erre 

plutonic 2011.11.17. 02:25:07

@tumpara:
Megfogtad a lenyeget baszki. A hulyeseg padig az, amit te csinalsz, a masikat helyesirasi hiba. Az te problemad sulyos, a masik pedig ki a faszt erdekel?!

A nyelv dinamikus, fejlodik, nem ugy mint te. Es evvel nehez mit kezdeni....csakhogy gondolkodoba ess.
Válasz erre 

hapeter 2011.11.17. 05:33:51

A High Line népszerű, közösségi hely, családok népesítik be, szerelmespárok andalognak rajta, idős nyugdíjasok ücsörögnek a padokon. Van egy különösen izgalmas része, ahol az emberek egy nagy, üvegezett kilátó-szerű padsorból nézhetik a magasból az alattuk lévő városi forgalmat. A környék fellendült, több jó étterem és kávéház kínál toábbi lehetőségeket. A lezakkant és elhagyott vágóhíd-húsfeldolgozó üzem (ipari környék) átváltozott egy divatos rekreációs zöldterületté. Ilyenre New Yorkban sok példa van, pl. a Lincoln Center "zöld rámpája" az Opera mellett.
Válasz erre 

Öreg Sam 2011.11.17. 05:54:40

@turulpina:
Nagyjából kizárható,hogy egy ilyen projektbe ne
vontak volna be kertépitő/biológus/tájkertész szakembereket.Én végzettségem szerint kertész vagyok,de mikor saját pincémet akartam lefedni zölddel,megkérdeztem egy ilyen témában jártas kollégát.
Válasz erre 

Pilu · http://www.stonebridge.hu/pilu 2011.11.17. 06:47:17

@Mdavid89: 160.000.000 * 231, az 37 milliárd HUF !!!?? Ennyi pénzből komplett várost lehet építeni, vagy erdőt telepíteni a sivatag közepén..:) Persze nálunk 500 milliárdba kerül 13km metró, ergo végül is ez csak egy megállónyi, magyar "Subway" ára...:)

@Illyés Edith: Az öntöző rendszer nyilvánvaló.. Köszönöm a linket/ információt! Esetleg ha tetőkert(ek) építésével kapcsolatban van még linked, anyagod, azt szívesen venném!
Válasz erre 

Pilu · http://www.stonebridge.hu/pilu 2011.11.17. 06:48:13

@Öreg Sam: Nálunk az lenne kizárt, hogy bevonjanak! :)
Válasz erre 

midnight coder 2011.11.17. 08:26:06

@Pilu: Lúfütty. 37 milliárd forint az nálunk kb. 10 kilométer autópálya, vagy egy megállónyi 4-es metró. Persze ez nem kevés pénz egy parkra, de azért azt is vedd figyelembe, hogy ott azért egyrészt mások az költségek (Pl. a melós sem annyit keres mint itt), másrészt ott nem úgy építenek hogy ami felépült reggelre leomlik estére. Itt ha felépül egy autópálya szakasz, akkor azt 10 év múlva tuti hogy fel kell újítani.
Válasz erre 

igor1974 2011.11.17. 10:43:09

Ez megint remek post volt, köszönjük!
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook

548 óra New Yorkban

Kimentünk, megnéztük és most beszámolunk róla. Hasznos és érdekes infók New Yorkról egy blogon.

 

548548



Pásztor Ákos és Máth Dávid

548

 

 

 

New York-i szállások

Booking.com

Kereső

Loading

Facebook

548 óra New Yorkban

Címkék

2012 (2) 60-as évek (2) 80-as évek (4) 8 spurce street (2) 9/11 (3) abercrombie & fitch (2) anno (29) apple store (2) art (12) battery park (2) belülről (11) beszámoló (14) british airways (4) broadway (3) brooklyn (7) brooklyn bridge (2) busz (2) Camp Leaders (7) Casey Neistat (2) central park (8) Central Perk (3) chelsea (4) Christopher Moloney (6) chrysler building (4) concorde (2) coney island (3) East River (2) east river (2) empire state building (6) esta (2) felhőkarcoló (10) fénykép (3) film (10) filmography (4) flatiron building (3) fotó (26) fotók (2) futás (2) ge building (2) graffiti (2) grand central terminal (3) Greenwich Village (3) gyémántkereskedők utcája (2) hajdan hétfő (2) Harlem (4) havazás (3) helikopter (2) high line park (3) hír (15) hó (2) hotel (3) hóvihar (2) interjú (2) jfk (2) Jóbarátok (2) karácsony (4) kávézó (2) képpárok (2) KEYBAR (2) king kong (2) kint (7) kinti magyarok (4) Kokó (2) komp (2) lengyelbolt (2) libegő (2) london (3) macys (3) madison square garden (2) magazin (50) magyarok (2) manhattan (25) Manhattan (3) maraton (3) metró (20) metrocardart (4) metrókártya (5) mta (4) MTA (3) must see (4) művészet (2) Nadrágmentes Metrózás Nap (2) newyork2018 (12) new york-i magyarok (8) new york szállás (2) new york times (3) park (2) parkok (2) patkány (3) penthouse (5) plaza hotel (2) póló (3) prospect park (2) rajz (2) rekord (2) repülés (2) sandy (3) san francisco (2) Staten Island (2) strand (2) street art (3) szilveszter (2) tábor (3) taxi (7) taxisofőr (2) tél (2) tervek (5) time-lapse (4) Times Square (2) times square (4) trinity church (2) tüntetés (2) útravaló (14) városnézés (5) vásárlás (4) videó (30) vlog (2) wall street (3) washington square park (3) williamsburg bridge (2) woolworth building (4) World Trade Center (3) WTC (3) wtc (14) Címkefelhő

Hirdetés

Archívum

  • 2020 február (1)
  • 2019 november (1)
  • 2019 október (2)
  • 2018 december (1)
  • 2018 november (1)
  • 2018 október (1)
  • 2018 szeptember (7)
  • 2018 augusztus (5)
  • 2018 július (2)
  • 2018 június (1)
  • 2018 április (2)
  • Tovább...

Nézz be ide is

 

  • Dönci blogja
  • NYC blog
  • Tengerentúlról jelentem
  • USA travel
  • NYC 2010
  • Gothamist (angol)
  • Tucsoni Dobostorta
  • CouchSurfing
  • Tudományos Fantasztikum

 

All rights reserved

Minden jog fenntartva © 2011-2017

süti beállítások módosítása
Dashboard