Egyenesen a New York-i színházi élet mélyéről, a városban élő és játszó Nagy Fruzsinától kaptunk egy ötpontos ajánlót a városi kultprogramokhoz. Ha New York-ban jársz és megnéznél valami eredeti előadást, de fogalmad sincs, merre keresd, ez a poszt egy hasznos mankó lesz.
Fruzsi évek óta éli a fiatal New York-i színészek életét. Még 2016-ban végezte el a NYU-Stella Adler konzervatóriumot, a város neves színészképzőjét, azóta pedig egyszerre építi színházi és filmes karrierjét – sőt, gyerekkora óta fejlesztett balett-tudásának hála táncos darabokban is játszik. Az idei éve eddig leginkább különféle rövidfilmekről szól, a Vacant Light Production még készülő új projektjében ráadásul főszerepet játszik, szeptemberben pedig mi is meglátogatjuk majd egy kamerával. Arról a projektről és Fruzsiról bővebben majd később, most pedig az a bizonyos öt kulturális program, amit nem érdemes kihagyni, ha New Yorkban jársz Fruzsi ajánlásában:
St. Ann's Warehouse - a legizgalmasabb színház a városban
A Brooklyn híd lábánál található Off-Broadway színház olyan darabokat tűz műsorra, aminek a mondanivalója valamiért úttörőnek számít akár az Államokban, akár külföldön. Itt láttam tavaly a People, places & things című előadást, a legjobb darab volt, amit talán valaha láttam, főszerepben Denise Gough-gal, aki Laurence Olivier- és Obie-díjat is kapott az alakításáért. Az előadás a londoni West End-ről került New York-ba és a St.Ann's-ben kapott néhány hetet.
Egy hatalmas raktárépületben alakították ki a színházat, a színpad és a nézőtér úgy van kitalálva, hogy gyakorlatilag minden egyes panel mozgatható, így a színpad technikai megoldások száma végtelen, olyan bravúrokat láttam itt, amelyeket csak a legdrágább Broadway színházak engedhetnek meg maguknak. A különbség annyi, hogy itt nagyon más minőségű szórakoztatásban van az embernek része, mint mondjuk a Lion King-en. A jegynek megkérik az árát ugyan, de ha hajlandó vagy az előadás előtt néhány órával sorba állni 'rush ticket'-ért, akkor egész olcsón megúszható a dolog. Szerintem nem szabad kihagyni.
A St. Ann's warehouse honlapja: stannswarehouse.org/
Sleep no more - interaktív színházi élmény
A brit Punchdrunk társulat színházi produkciója, amelynek a Manhattan nyugati szélén álló, szürreális McKittrick Hotel ad otthont. A nézők amint belépnek a szinte vaksötét hotelbe, minden ingóságukat egy ruhatárban kell hagyják, nem lehet használni a telefont sem. Kap mindenki egy francia kártya lapot és egy gyertyákkal világított folyosón keresztül egy húszas évek beli bárba érkezik, ahol szól a jazz, gyönyörű énekesnők és hoszteszek szórakoztatják az egybegyűlteket és meg lehet inni egy-egy pohár pezsgőt.
Fél óra múlva elkezdik szólítani a vendégeket a kártya lapok szerint, és egy hasonló maszkot adnak rád, mint amit Kubrick Tágra zárt szemek című filmjében viselt Tom Cruise. Betessékelnek egy lifthofba, ahonnan elindul az utazás immár a maszkban egy képzeletbeli világba, ami nagyon is testet ölt és megfoghatóvá válik körülötted ahogy a sötét folyosókon haladva kibontakozik körülötted az előadás. Követheted a színészeket, akik többnyire szavak nélkül adják elő Shakespeare Machbeth-jét a hotel teljes területén. Ahogy végig követed az egyes szereplőket, elhagyatott hotel szobákat, a temetőnek, bálteremnek vagy éppen egy hatalmas erdőnek berendezett termeket (hogy csak néhányat említsek), mint egy nyomozó szedegeted össze a történet darabjait. A színészek bevonják a nézőket is itt ott, de nem akarok minden poént lelőni... Az egész nagyjából 2-3 óráig tart, egy semmihez sem fogható élmény.
Jegyfoglalás a McKittrick Hotel honlapján, itt.
BAM - Brooklyn Academy of Music
A BAM egy fogalom a New York-iak körében. Úgy kell elképzelni mint egy kulturális központot, de a helyszínek szét vannak szórva Brooklyn Carrol Garens nevű negyedében.
Kiváló nemzetközi színházi filmes, táncos és persze zenei előadásokat kínálnak. Általában van valamilyen politikai felütése a produkcióknak, sok afrikai-amerikai és külföldi művészt szerepeltetnek. Egy olyan összművészeti központot kell elképzelni, amely többnyire befogadó színházként működik, ahol az előadások üzenete számít, és nem feltétlenül a Broadway-re annyira jellemző jegyárbevételi csúcsok döngetése. Októbertől Decemberig a Next Wave Fesztiválnak ad otthont, ami az itteni kortárs művészet egyik legnívósabb eseménysorozata.
A BAM honlapja: bam.org.
Socrates Sculpture Park - kültéri mozi Queens eldugott részén
Ingyen jógától, filmfesztiválon át, tánc előadásokig van minden. Távol esik a manhattani nyüzsgéstől, ami azt jelenti, hogy viszonylag sokat kell ide utazni, de a nyugalom és a programok megérik. Hatalmas szobrok vannak kiállítva, ami sok művészt inspirál és mindig van valami kapcsolódó kiállítás vagy performansz a nyári hónapokban. Érdemes egy piknikkosarat hozni és az egész napot itt tölteni.
A Socrates Sculpture Park programjairól a park honlapján: socratessculpturepark.org
Manhattan Shakespeare Project - csak nőkből álló színházi társulat
A New York-iak imádják Shakespeare-t. Lépten-nyomon Shakespeare-művek bukkannak fel valamilyen formában a mindennapjainkban itt, főleg nyáron (Shakespeare in the Park csak az egyik példa a több tucat közül), de nehezen tudnék választ találni a mértjére. Ez a társulat csak nőkből áll. Ahogyan a Viktoriánus shakespeari színházban férfiak játszottak minden szerepet, e szerint a koncepció szerint csak nők játszhatnak. Ha annyira szereted Shakespeare-t mint itt majdnem mindenki, akkor ne hagyd ki, nevess, sírj, tényleg nagyon jók az előadások és gyakran adnak elő szabadtéren, a felhőkarcolók közötti parkokban, ami csak fokozza az élményt.
A Manhattan Shakespeare Project honlapja itt.
Ezek voltak Nagy Fruzsina ajánlásai New York-i kulturális programokhoz. Ha azt is megnéznéd, miket ajánl Fruzsi a városban lazulós estékre, arról a Balázs utazik blogon olvashatsz, itt. Ha pedig Fruzsi munkásságában merülnél el jobban, íme a honlapja, és az IMDb-profilja.